خلیج فارس

خلیج فارس

خلیج فارس

21
Few Clouds

خلیج فارس یکی از مهم‌ترین دریاهای جهان است که شاهراهی در دریانوردی محسوب می‌شود. دریایی در خاورمیانه با ذخایرعظیم نفت و گاز که جزء مناطق استراتژیک کشورمان است. به گواه اسناد تاریخی، خلیج فارس همواره مورد توجه امپراطوری پارس و سایر قدرت‌های وقت بوده است. با پیشرفت صنعت دریانوردی، پیشگامان این صنعت خود را به این دریا رساندند و آثاری از خود نیز برجای گذاشته‌اند که از آن جمله می‌توان به تاسیساتی مانند قلعه پرتغالی‌ها در بنادر و جزایر مختلف اشاره کرد.

تنگه هرمز در خلیج فارس یکی از شاهراه‌های انتقال نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس به سایز نقاط دنیا است که اهمیت استراتژیک این منطقه را دوچندان می‌کند.

خلیج فارس آب‌وهوایی خشک و نیمه استوایی دارد. عمق عمیق‌ترین نقطه خلیج فارس چیزی در حدود نود متر است که در تنگه هرمز واقع شده است. در بخش‌های غربی خلیج فارس اما عمق دریا کاهش پیدا می‌کند و به ده تا سی متر می‌رسد. اروند، کارون، دیاله، زاب، جراحی، مند، دالکی و میناب جزء مهم‌ترین رودهایی هستند که به خلیج فارس می‌ریزند.

جدا از اهمیت خلیج فارس در زمینه‌های استخراج نفت و گاز و دریانوردی، سواحل این دریا پتانسیل‌های بالایی در زمینه‌ی گردشگری دارند. بنادر جنوبی ایران مانند بندر عباس، عسلویه و بوشهر نقاط دیدنی جذابی را در خود جای داده‌اند. از سوی دیگر جزایر ایرانی خلیج فارس مانند کیش، قشم، هرمز و هنگام نیز جزء نقاط گردشگری جذاب کشورمان محسوب می‌شوند و به خصوص در سال‌های اخیر شهرت بیشتری برای طبیعت‌گردی پیدا کرده‌اند برخلاف گذشته که بیشتر برای علاقمندان به خرید جذاب بودند.

جزیره قشم بزرگ ترین جزیره ایران است که که در تنگه هرمز واقع شده و در کنار سواحل زیبا، جاذبه‌های گردشگری شگفت‌انگیزی را نیز در خود جای داده است که عجایب هفت‌گانه قشم معروف هستند. جزیره هرمز یکی دیگر از جزایر زیبای خلیج فارس است که سواحل بکر و خاک رنگی آن مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. جزایر هنگام، هندورابی و لارک را هم می‌توان جزء مناطق گردشگری مهم در خلیج فارس دانست.

یکی از صحنه‌های جذاب که می‌توان در خلیج فارس مشاهده کرد درخشش فیتوپلانکتون‌ها در شب است. درخشش طبیعی فیتوپلانکتون‌ها را می‌توان در سواحل مختلف خلیج فارس دید. هر چند که نمی‌توان پیش‌بینی‌ای از بروز این پدیده طبیعی ارائه کرد و برای دیدن نور آبی فیتوپلانکتون‌ها درون آب دریا در تاریکی شب باید تا حدودی خوش‌شناس بود.

بهترین زمان برای سفر به سواحل و جزایر خلیج فارس فصل پاییز و زمستان است. در بهار و تابستان، هوا در بیشتر مواقع گرم و شرجی است اما هوا در فصل زمستان بسیار مساعد و دلپذیر است. در این فصل از سال شرایط برای شنا در دریا نیز مناسب است.


افزودن دیدگاه جدید