خلیج دلفین‌ها

خلیج دلفین‌ها

خلیج دلفین‌ها

10
Few Clouds

قشم جزیرهای یگانه در جنوب ایران است، جزیره‌‌‌‌ سنت، تاریخ و فرهنگ. جزیره‏ای که در کنار فرهنگ غنی،اکوسیستمی ناب و بکر دارد که هر مسافری را مجذوب خود می‏کند. تکه تکه این جزیره بزرگ، گوهری ناب و نادیدهای در دل، پنهان دارد که شوق دیدن هر کدام می‏تواند مقصد یک سفر باشد.

بسیاری قشم را برای فرهنگش دوست دارند، برای سنت‏های جنوبی ‏اش، برای تصویر زنان نقابدارش با لباس‏های بومی و سوزندوزی شده، برای  موسیقی گرم و ریتمیکش وقتی در بندر و بین لنجها طنین می‏اندازد. یا برای غذاهای دریایی‏ و طعم تند و غلیظش. یا حتی برای فرهنگ زار که به موجودات خیالی دلالت داردکه موجب بیماری می‌‌‌‌شود و بابازارها و مامازارها که در جنوب به شکل آیینی این بیماری را درمان می‌‌‌‌کنند. برخی هم قشم را برای محیط زیست یگانه‏اش دوست دارند، برای ساحلهای مرجانی بکرش، برای جنگل‏های حرا یا لاکپشتهای غول پیکر و دلفین‏های بازیگوشش.

قشم اما ترکیبی از همه این زیبایی‏ هاست. زیبایی‏ هایی که سفر به این جزیره را خاطره‏انگیز و ماندگار می‌‌‌‌کند.

یکی از زیباترین جاذبه‌‏های قشم «خلیج دلفینها» است، خلیج دلفین‏ ها در ساحل جنوبي جزيره قشم و در غرب جزیره هنگام واقع شده است؛ در واقع این خلیج بین جزیره و قشم و هنگام است و محصور بودن حریم دریایی این بخش از سواحل قشم، محیط امنی را شکل داده که بدل به خانه امنی برای جانداران دریایی و حتی پرندگان شده است. اما بیش از همه دلفین‏‌ها اینجا را خانه خودشان می‏دانند و حتی نام خود را به این خلیج زیبا و امن بخشیده‎اند. علاوه بر دلفین‎ها گونه‏‌های جانوری دیگری چون ماهیان زینتی آب شور، لاک پشت‏های دریایی چون لاک پشت‎های قرمز سبز و پشت چرمی هم در این محدوده زندگی می‏کنند. تنوع جانوری این بخش از جزیره بسیار زیاد است و با کمی دقت به اطراف می‏توانید موجودات کوچک و عجیبی را ببینید که احتمالا پیش از این شانس ملاقات با آن‎ها را نداشته‎اید.

معمول‏ترین شیوه سفر به جزیره قشم با هواپیما است. اما بسیاری با قطار یا اتوبوس به بندرعباس می‏روند و بعد با قایق و لنج خود را به جزیره می رسانند. البته بسیاری هم خودروی شخصی  را ترجیح می‏دهند و حتی خودروی خود را با کشتی به جزیره می‏آورند. برای رفتن به خلیج دلفین‏ها هتل‏ها و مراکز اقامتی تورهای ویژه ای دارند که شامل رفتن با خلیج و گردش با قایق‏های تفریحی و دیدن دلفین ‏هاست.

قشم جزیره‎ای با امکانات فراوان برای گردشگران است، مراکز اقامتی بسیار از هتل تا اقامتگاه‏های روستایی و بومگردی در جزیره پیدا می‏ شود. همچنین در ساحل منتهی به خلیج دلفین ‏ها هم انواع قایق‏ ها گردشی و حتی ورزش‏های آبی و غواصی فراهم است.

برای دیدن دلفین‏ها بهتر است صبح‏ زود به این خلیج بروید، زمانی که دلفین‏ها جنب و جوش بسیاری دارند و اگر هوا صاف و دریا آرام باشد حتما شانس دیدن آن‏ها را خواهید یافت.

به دلیل دمای بالا و هوای شرجی، بهترین زمان‏ها برای سفر به قشم اواسط پاییز، زمستان و بهار است.  


افزودن دیدگاه جدید