رفتن به محتوای اصلی

خانه تدین

33
آسمان صاف

آسمان صاف

32°c

14%

06:09

18:09

«خانه تدين» در کوی عباسيه، بخشی از محله بزرگ ناسار يكي از پنج بخش شهرستان سمنان قرار دارد. این خانه که «خانه محمدیه» نیز شناخته می ­شود، به یک بازاری خوشنام سمنانی به نام «محمدیه» داماد «میرزا عبدالله تدین» تعلق دارد و یادگاری از دوران قاجار است. این خانه در کنار راسته شمالی جنوبی بازار سمنان قرار گرفته و تقریباً همزمان با این بازار ساخته شده است.  

خانه تدین در عکس‎های «ميرزا عبدالله قاجار» عكاس‌باشی ویژه ناصر الدين شاه، در هنگام سفر شاه قاجار به مشهد، به سال 1246 خورشیدی دیده می‌شود.

خانه تدین که از خشت، آجر و خاک رس و در کنار آن‌ها سنگ مایه می­گیرد، سه بخش بیرونی، اندرونی و خدمتکاران دارد. هم‌چنین اين خانه تاریخی سه ورودی دارد. ورودی اصلی در خیابان طالقانی، ورودی سمت بازار بالا برای دیدارهای بازرگانی و خانه­نشینان و ورودی خدمتکاران و آخور.

پس از ورودی اصلی، هشتی، دالان و سپس میان‌سرای اندرونی جای دارد. در میانسرای اندرونی اتاقهاي تابستاننشين و زمستاننشين با آسمانه­ های تاق‌جناغی و گچبری و ایوان، بهارخواب­های خاوری و باختری، حوض‌خانه، اتاق‌هاي پیرامونی و انبار در پهلو­های خاوری و باختری بخش شده است. تابستان‌نشين دارای بادگير است. همچنین آب­سنگ­ محور در میان‌سرای اندرونی همراه با باغچه جای دارد.

 از میانسرای اندرونی راهی کناری به میانسرای بیرونی وجود دارد، جایی که پیش‌تر دفتر کار بازرگانی بوده است. در این بخش دو اتاق بزرگ در پیشانی جنوبي، راهروی پیوسته به اندروني و زيرزمينی برای انبار كالا جای داده شده است. سقف‎های تاقدار جناغی، ازاره آجر و سنگ، چوب­ آرایی و آجرکاری از آرایه­ های سازه در بخش بيروني هستند.

بخش خدمتکاران پیرامون میانسرای بیرونی را در برگرفته و با چندین اتاق، آشپزخانه، انبار و آخور در پیشانی جنوبی سازه جای دارد. این بخش با یک راهرو به میانسرای اندروني پیوستگی دارد. میانسرای بخش خدمتکاران از دیگر بخش­های خانه تدین كوچك تر و ساده ­تر است.

هم‌اکنون خانه تدین میزبان اداره میراث فرهنگی استان سمنان شده است و در قسمت‌های مختلف آن، عکاس­خانه و نمایشگاه هنرهای دستی به راه است که گردشگران می‌توانند از آن بازدید کنند.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.