رفتن به محتوای اصلی
خانه تاریخی ارنست هولتسر

خانه تاریخی ارنست هولتسر

اصفهان

خانه تاریخی ارنست هولتسر

0
ابرهای پارچه پارچه شده

ابرهای پارچه پارچه شده

32°c

17%

06:08

20:08

راه اندازی خطوط تلگراف در زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار، مهندسی آلمانی تبار به نام ارنست هولتسر را با خود به ایران آورد. ارنست هولتسر در سال 1835 میلادی در آلمان چشم به جهان گشود. هولتسر پس از راه اندازی خطوط تلگراف در ایران، توسط دولت انگلیس مامور خدمت در واحد تگراف اصفهان شد و دفتر تلگراف اصفهان را در شهرک ارمنی نشین جلفای نو اصفهان راه اندازی نمود.

وی که در این سال ها به ایران تعلق خاطر پیدا کرده و تصمیم به اسکان در جلفا نو گرفته بود با دختری ارمنی از اهالی جلفای اصفهان به نام مریم حق نظریان ازدواج کرد. هولتسر قصد داشت حاصل تجارب خود در ایران را به طریقی به ثبت برساند بنابراین در اوایل دهه 1870میلادی پس از سفری به آلمان و آشنایی با فن عکاسی، مقدمات این امر را فراهم نمود و با اسباب و لوازم عکاسی به اصفهان بازگشت. او طی اقامتش در ایران هزاران عکس از نقاط گوناگون اصفهان، قم، تهران، کاشان تهیه کرد.

هولتسر از عکاسان پیشگام نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی در ایران به شمار می آید که علاوه بر چهره نگاری و عکاسی از مساجد، کلیساها و بناهای آن زمان آداب و رسوم، فرهنگ، مشاغل، صنایع، کشاورزی و تجارت مردم را نیز در قاب تصاویر خود گنجانده است. علاوه بر این هولتسر با نگارش یادداشتها و خاطره نویسی بر تکمیل این مجموعه کوشیده است . مجموعه عکس ها و یادداشت های هولتسر گنجینه ارزشمندی برای دانش مردم شناسی ایران محسوب می شود. آثار وی ارزش‌های قوم نگارانه، تاریخی و هنری ایران را به جهانیان معرفی می کند

هولتسر درسال 1911م در جلفای نو درگذشت و در آرامگاه ارامنه اصفهان در کنار بقیه اعضای خانواده خود به خاک سپرده شد.

در سال 1969 م نگاتیو های شیشه ای کشف شده در حادثه ترکیدگی لوله در زیرزمین خانه نوه ارنست هولتسر در آلمان برای نخستین بار توسط «رولاند هن» دوست خانوادگی نوه هولتسر و «هل موت ویتس» یکی از دوستان هن در آلمان به چاپ رسید.در سال ۱۳۵۲ نوه هولتسر برای دیدار از آرامگاه خانوادگی در جلفا نو ، به ایران سفر کرد و ضمن دیدار با خلیفه وقت «مسروپ آشجیان» ، مقدمات برپایی نمایشگاهی از آثار هولتسر را فراهم آورد. این نمایشگاه با حمایت خلیفه گری ارامنه اصفهان و خانم «واردوهی داوید خانیان» از بیست و یکم تا سی ام آوریل ۱۹۷۶ م در اصفهان، برگزار شد.

خانه موجود قسمتی از خانه دوم هولتسر در جلفای نو می باشد که در سال 1892 ساخته شده. این خانه در سال 1947 توسط شخصی خریداری و در سال های آتی متاسفانه به چند قسمت تفکیک و فروخته شده بود. بخش باقیمانده تا سال 2017 در مالکیت  ورثه ایشان به صورت خانه مسکونی باقی ماند. خوشبختانه در سال 2017 به دست یکی از اهالی جلفا خانه از ورثه خریداری گردید و طبق عکس های باقی مانده از مجموعه هولتسر خانه کاملا بازسازی و مرمت گردید.

پس از اتمام بازسازی بنا در سال 2018 به نام «خانه تاریخی هولتسر» ثبت و با نمایشگاهی از عکس های قدیمی گرفته شده توسط ایشان در نگارخانه این خانه آغاز به کار کرد.هم اکنون این ساختمان به عنوان نگارخانه و مرکز فروش صنایع دستی به فعالیت خود ادامه می دهد و جزو مکان های مورد علاقه اصفهانی ها به خصوص ساکنان جلفا می باشد.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.