رفتن به محتوای اصلی
خانقاه چلبی اوغلو 

خانقاه چلبی اوغلو 

سلطانیه

خانقاه چلبی اوغلو 

0
آسمان صاف

آسمان صاف

27°c

16%

07:09

19:09

خانقاه چلبی اوغلو سلطانیه در فاصله ی چند صد متری جنوب غربی شهر سلطانیه  بر سر راه سلطانیه - خدابنده قرار دارد. این خانقاه در اصطلاح محلی و احتمالا به واسطه ی گنبد هشت ضلعی اش کچه بورک (کلاه نمدی) خوانده می شود. چسبیده به  خانقاه آرامگاهی وجود دارد که بنا به  تصریح منابع و نظر باستان شناسان متعلق به شیخ براق بابا مرشد براقیه است. پیروان این طریقت ارتباط تنگاتنگی با مولویه (حلقه ی عرفانی ای که توسط مولانا جلال الدین بلخی بنیان گذاشته شد.) داشتند. آندره گدار سال احداث بنای خانقاه و احتمالاَ مقبره را با توجه به کتیبه ی موجود در آنجا ۷۳۲ هـ.ق. که مصادف است با  قرن ۱۴ میلادی اعلام کرده است. اما اینطور به نظر می رسد سال ۷۳۲ قمری سال نوشتن کتیبه در این بنای تاریخی باشد. مطالعه ی کتیبه ی حک شده در ضلع جنوبی ایوان خانقاه در حل مساله ی تاریخی خانقاه از اهمیت بالایی برخوردار است. قسمتی از کتیبه از میان رفته ولی آثار باقیمانده در روشن شدن تاریخچه ی بنا اعتبار زیادی دارد با وجود نام شیخ براق بابا در کتیبه و تحقیقات محققان و باستان-شناسان این بنا به احتمال قوی متعلق به شیخ براق بابا باشد که از جمله بزرگان صوفیه ی دوره ی ایلخانی و از خاصان دربار سلطان  محمد  خدابنده بوده است. 
مجموعه ی خانقاه و آرامگاه چبلی اوغلو، از طرح ویژه ی خانقاه های سلسله ی مولویه برخوردارند که در محدوده ی  ایران فعلی منحصر به فرد است. استفاده از سنگ همراه با ملات گچ، شیوه ی ساخت این بنا است. و در طراحی آن  از عقاید صوفیه الهام گرفته شده است. هر یک از فضاهای خانقاه با عملکرد مخصوص به¬خود طراحی شده است و بر اساس مراتب عرفانی که سالکان حق در آنجا طی می کردند تقسیم بندی شده است. ساخت ستون ها و جداره های پیرامون حیاط خانقاه به صورت مایل، فن آوری ساخت نادری است که در این بنا به کار رفته است. بنا از تزیینات خاص دوره ی ایلخانی برخوردار است از جمله در ایوان جنوبی خانقاه و سَردَر آرامگاه. در محدوده ی مرزهای کنونی ایران، این خانقاه کهن ترین آن ها و تنها نمونه از خانقاه های سلسله ی مولویه در ایران است. 
اینکه چرا این خانقاه را به نام چلبی اوغلو می خوانند دقیقاً مشخص نیست و فرضیات متعددی مطرح است. برخی براین  باورند که شاید این نام اشاره  و یا ارتباطی با چبلی اوغلوی معروف دارد. فرض تاسیس این بنا توسط چبلی اوغلو نوه ی مولانا جلال الدین رومی یا تعلق داشتن آرامگاه به براق بابا از مشایخ صوفیه، همچنین ارتباط بنا با افراد مهم دیگری چون محمد جوینی که نامش در کتیبه ی بنا نیز آمده است بر اعتبار و اهمیتش می افزاید. این مجموعه یادآور دوران فترت پس از حمله ی مغول به ایران است و همچنین تنها یکی از دو بنای باقی مانده از مجموعه ی باشکوه ساختمانی شهر سلطانیه در دوران ایلخانی است. این بنای قدیمی یکی از آثار تاریخی است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و مدت هاست که در حال تعمیر و مرمت است. بخشی از حجره های خانقاه امروزه تحت عنوان هتل در اختیار گردشگران گذاشته می شود. از دیگر آثار تاریخی که در نزدیکی این خانقاه قرار دارد می توان به گنبد معروف سلطانیه اشاره کرد. 
 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.