رفتن به محتوای اصلی
حمام سلطان امیراحمد

حمام سلطان امیراحمد

کاشان

حمام سلطان امیراحمد

1
ابرهای پراکنده

ابرهای پراکنده

36°c

13%

06:08

20:08

حمام سلطان امیراحمد که یک حمام تاریخی است در شهر کاشان  استان اصفهان قرار گرفته است. با توجه به آثاری که از زلزله بر روی این بنا باقی مانده این حمام را منسوب به دوره سلجوقیان می‌دانند اما سربینه یا همان هال تعویض لباس آن در دوران قاجار ساخته شده است.  حمام سلطان امیراحمد به دلیل معماری بی‌نظیرش شهرت پیدا کرده است. معماری و تزئینات به‌کاررفته در این حمام این اثر را به اثری ارزشمند تبدیل کرده که هر ساله مورد بازدید بسیاری از گردشگران قرار می‌گیرد. حمام سلطان امیراحمد 1102متر مربع مساحت دارد و نامش برگرفته از امام‌زاده‌ای است که در جوار آن وجود دارد. این حمام در سال 1355 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. شهرداری کاشان در سال 1375 حمام را خرید و آن را بازسازی و مرمت کرد. مدتی بعد از مرمت این حمام تبدیل به سفره‌خانه سنتی شد اما چیزی نگذشت که شکل دیگری به خود گرفت و به موزه تبدیل شد. در حال حاضر حمام سلطان امیراحمد زیرنظر سازمان رفاهی و تفریحی شهردای کاشان اداره می‌شود. آب این حمام از دو چاه تأمین می‌شده و با لوله‌های سفالین به قسمت‌های مختلف فرستاده می‌شده است. 
اگر به بناهای تاریخی و معماری ایرانی علاقمندید حتما سری به حمام سلطان امیراحمد کاشان بزنید. سقف‌های طاق‌دار و موزائیک‌ها و نقاشی‌های نفیس این حمام  علاقمندان به معماری را به خود جذب می‌کند. یک سالن بزرگ 8 ضعلی با حوض 8 ضعلی که در درون آن قرار گرفته فضای سربینه یا همان مکان تعویض لباس در حمام را تشکیل می‌دهند. فضای اصلی دارای حمام‌های خصوصی هستند. برای رسیدن از سربینه به حمام‌های خصوصی لازم است راهروها یا دالان‌های پر پیچ و خمی را بگذرانید. فضای داخلی حمام با کاشی‌های فیروزه‌ای و طلایی، گچ‌کاری و همچنین نقاشی‌های هنری مزین شده‌اند. سقف حمام گنبدی است و از گنبدهای زیادی تشکیل شده است. زیبایی سقف و بام گنبدی حمام اگر از داخل حمام بیشتر نباشد کمتر نیست و همواره عکاسان و گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند.
از آنجا که حمام سلطان امیراحمد در کاشان قرار دارد، بهتر است اواسط فصل بهار یا اوایل پاییز را برای سفر انتخاب کنید تا بتوانید سایر دیدنی‌های کاشان را نیز ببینید و هوای کویری و گرم این شهر شما را آزار ندهد. حمام سلطان امیر احمد در بافت تاریخی شهر کاشان قرار دارد و بسیاری از جاذبه‌های تاریخی این شهر در نزدیکی این حمام تاریخی قرار دارند، با بازدید از حمام می‌توانید از آثار دیگر نیز بازدید کنید. از جمله این آثار تاریخی، خانه تاریخی بروجردی‌ها، آب انبار کوشک صفی، مسجد امام، خانه باکوچی، خانه تاریخی غفاریان و مسجد آقا بزرگ است که فاصله خیلی کمی با حمام سلطان امیراحمد دارند و می‌توانید به راحتی از این آثار نیز بازدید کنید. 
برای رفتن به حمام سلطان امیراحمد کافی است خود را به کاشان برسانید. در آن‌جا حمل و نقل عمومی و تاکسی برای خیابان علوی که حمام در آن واقع است وجود دارد و می‌توانید به‌راحتی و بدون دردسر به حمام برسید. البته خودروی شخصی یکی دیگر از راه‌های رسیدن به حمام سلطان امیر احمد است.   
 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.