حرم مطهر امام رضا (ع)

حرم مطهر امام رضا (ع)

بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) (هشتمین امام شیعیان) بزرگ ترین، مهم ترین و شاخص ترین قطب مذهبى ایران با برخورداری از متنوع ترین ویژگی ها و عناصر معماری ایرانی- اسلامی به دلیل ارادت ویژه ی مسلمانان به این مکان مقدس، سالانه میزبان زائرین بسیاری از ایران و جهان است. با شهادت حضرت رضا(ع) در سال ۲۰۳ هجرى قمرى در توس، بدن مطهّر ایشان در باغ حمید بن قحطبه و در کنار قبر هارون خلیفه ی عباسى به خاک سپرده شد و نخستین بناى حرم مطهر، همان بقعه ی هارون الرشید است که بعدها حرم را روى دیوارهاى قدیمى آن بنا نهادند و از آن به بعد توس به مشهدالرضا تغییر نام یافت.

واژه ی «حرم» در واقع به فضای مربع شکلی که بقعه ی مبارکه را در برگرفته و شامل گنبد، سنگ مرقد و ضریح مقدس است، گفته می شود. بارگاه مطهر امام رضا (ع) مجموعه ای از حرم، گنبد، گلدسته ها، صحن ها، ایوان ها، رواق ها، بست ها، مساجد، سقاخانه با ارزنده ترین تزئینات معماری است. آستان قدس رضوی نیز مجموعه ای از حرم مطهر، دستگاه ها، نهادها، ادارات فرهنگی، صنعتی، کشاورزی، درمانی و غیره است که منتسب به حضرت رضا (ع) بوده و با اتکا بر نذورات و اوقاف زائران اداره و مدیریت می شود.

استان خراسان رضوی، شهر مشهد
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.