حرم حضرت معصومه (س)

حرم حضرت معصومه (س)

شهر قم مدفن حضرت معصومه (س)، دختر امام موسی کاظم (ع) هفتمین امام شیعیان است. این بنای با شکوه در مرکز شهر واقع شده و تاریخ بنای آن به قرن سوم هجری قمری باز می گردد. پس از خاکسپاری پیکر مطهر حضرت معصومه (س) در محل کنونی، که در آن زمان بابلان نام داشت، پسران اشعری سایبانی از بوریا بر روی مرقد او قرار دادند و پس از مدتی در اواسط قرن سوم هجری قمری حضرت زینب دختر امام جواد (ع) از مصالح آجر و سنگ و گچ، گنبد و بارگاهی بر روی مرقد مطهر ایشان ساخت. سیر تاریخی این بنا در طول دوره های مختلف دستخوش تغییراتی بوده است و در زمان صفویه شکوه و جلال یافت.

امروزه حرم مطهر دارای ضریح، گنبد، رواق ها، ایوان ها، صحن ها، گلدسته ها و عناصر دیگر معماری است و حجم سنگینی از تزییناتی نظیر حجاری یا کاربرد سنگ های مرمر به رنگ های مختلف در ازاره ها، کاشی کاری به صورت هفت رنگ یا معرّق در سطوح دیوار، آینه کاری طاق و تاقچه و قوس ها دارد و بقیه ی هنرها و تزیینات معماری مانند نقاشی روی گچ، نقره کاری و غیره که ظرافت بیشتری دارند بر اثر مرور زمان جلوه ی کمتری دارند.

حرم حضرت معصومه (س) و تشکیلات اداری وابسته به آستانه همواره مورد توجه و احترام شیعیان و مسلمانان بوده است و بعد از حرم امام رضا (هشتمین امام شیعیان) یکی از بزرگ ترین قطب های مذهبی، زیارتی ایران به شمار می رود.

استان قم، شهر قم
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.