رفتن به محتوای اصلی
جنگل رودبارک

جنگل رودبارک

جنگل رودبارک

18
پوشیده از ابر

پوشیده از ابر

17°c

27%

06:04

19:04

«جنگل رودبارک» در فاصله 70 کیلومتری شمالشرقی «شهمیرزاد» واقع شده و به واسطه پوشش گیاهی پهن‎برگ و آب و هوای خنک، به عنوان مقصدی پرطرفدار برای طبیعت‎گردی در تابستان شهرت دارد.

در جنگل رودبارک که به آن «لعلوم» هم میگویند، غاری وجود دارد که قدمت آن را به دوران رواج آیین میترائیسم نسبت می‎دهند. فراموش نکنید برای گشت و گذار در جنگ‎های انبوه رودبارک و همچنین دیدن غار، باید از راهنماهای محلی کمک گرفت.

درختان سر به فلک کشیده بلوط و راش و همچنین زمستانهای پربرف از جمله ویژگی‎های جنگل رودبارک به شمار می‎رود. وجود گونه‎های گیاهی متنوع و همین‎طور همجواری با منطقه حفاظت شده «پرور» باعث شده تا پوشش جانوری این خطه نیز غنی و منحصربه‎فرد باشد. به همین سبب است که حیواناتی از جمله کل، خرس قهوهای، بز و پرندگانی از جمله کبک، قرقی، عقاب و کرکس را می‎توان در آن دید.

برای سفر به جنگل رودبارک، دو مسیر پیش روست که هر دو آن‎ها از جاده شهمیرزاد به فولاد محله آغاز میشود. از خروجی این جاده و با گذر از گردنه «بشم» و «رسم» رودبار، با طی مسیری ۵۰ کیلومتری، کم‎کم تابلوهای راهنمایی که مسیر روستای رودبارک را نشان می‎دهند، به چشم می‎آیند. مسیر روستا جاده‎ای خاکی دارد که به سمت شمال می‎رود. با گذر از مسیر روستای رودبارک و طی سه کیلومتر می‎توان به «رودبارک پایین» رسید.

ناگفته نماند که رودبارک سال‎هاست میزبان برگزاری جشنواره سنتها و بازی‌های محلی اقوام ایران است. همه ساله در اوایل فصل بهار اقوام مختلف ایرانی شامل ، کرد، لر، ترکمن، ترک عرب، بلوچ و بسیاری اقوام دیگر گرد هم می‌آیند و با اجرای رقص‌های محلی و نمایش صنایع دستی و غذاهای سنتی، سه روز از فصل تابستان را در کنار یکدیگر در این منطقه زیبا جشن می‌گیرند.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.