جاده چالوس

جاده چالوس

جاده ی چالوس- کرج، چهارمین جاده ی زیبای جهان، با نام رسمی جاده ی ۵۹، یکی از پرطرفدارترین مسیرهای منتهی به شمال ایران است که در تمام طول مسیر خود از کم نظیرترین مناظر بکر طبیعی، تاریخی و گردشگری برخوردار است. برای ساخت جاده ی چالوس تونل ها و پل های طولانی و متعددی در دوران رضاشاه پهلوی ساخته شد.

این جاده در سال 1312 هجری شمسی تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفت. جاده ی چالوس اولین جاده ای بود که قطر رشته کوه های البرز را با عرض کم و در مسافت کوتاهی طی می کرد. ساخت این جاده در چنین مسیر صعب العبوری از شاهکارهای مهندسی زمان خود است. جاده ی پر پیچ و خم کوهستانی در کنار جنگل انبوه در لبه ی پرتگاه های بلند، وجود آبشارها و چشمه های متعدد و سد امیر کبیر(سد کرج) که دریاچه ی آن به موازات جاده قرار دارد از چشم اندازهای زیبای این مسیر به شمار می روند. وجود امکانات و تأسیسات و اماکن گردشگری، تفریحی و ورزشی در حاشیه ی این مسیر جاده ی چالوس را به یکی از مهم ترین نقاط گردشگری ایران تبدیل کرده است.  

شهر کرج، استان البرز تا شهر چالوس، استان مازندران

سایر مطالب

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.