رفتن به محتوای اصلی
تَش کوه (کوه آتشین)

تَش کوه (کوه آتشین)

رامهرمز

تَش کوه (کوه آتشین)

22
آسمان صاف

آسمان صاف

31°c

19%

06:08

20:08

تش کوه یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین پدیده های زمینی درگردشگری ایران به شمار می رود که جذابیت منحصر به فرد آن در آتشی است که از آن زبانه می کشد این جاذبه طبیعی در شهرستان رامهرمز از توابع استان خوزستان قرار دارد. در این منطقه تپه هایی وجود دارد که در نقاط مختلف آن حفره هایی چشمه مانند قرار گرفته است که صدها شعله آتش از آن ها خارج می شوند. شعله های این آتش ها از گذشته‌ تا کنون به طور مداوم در حال سوختن است و در هنگام باران این شعله ها نه تنها خاموش نشده، بلکه شعله ورتر نیز می گردند.

 این کوه در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسیر خدیجه و ماماتین بعد از روستای گنبد لران، قرار داشته و در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت رشیده است.

دلیل شعله ور شدن آتشِ کوه، گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح است. گازهای هیدروکربن از لایه های مختلف زمین عبور کرده و از هر شکاف و درزی در سطح زمین به بیرون آمده و شعله ور می‌شوند، به طوری که شب‌ ها نور سوختن این گازها کاملاً آشکار است. در مجاورت تشکوه به سبب وجود گاز متصاعد‌ شده در هوا نمی توان آتش دیگری روشن کرد. غیر از این کوه، در منطقه ماماتین چشمه های قیر فراوانی وجود دارد که از آن ها به صورت طبیعی قیر خارج می شود. 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.