رفتن به محتوای اصلی
تونل کوهرنگ

تونل کوهرنگ

کوهرنگ

تونل کوهرنگ

31
ابرهای پارچه پارچه شده

ابرهای پارچه پارچه شده

15°c

34%

06:10

17:10

«تونل کوهرنگ» آب‌راهی است که برای انتقال آب رودخانه‌ «ماربر» از شهرستان «کوهرنگ»، در شمال غربی استان «چهارمحال و بختیاری» به روخانه‌ «زاینده‌رود» در نزدیکی شهر «چلگرد» در بخش کوهرنگ همین استان پیریزی شده است.

تونل کوهرنگ یکی از بخش­های گردشگری استان به شمار میرود که در کنار «چشمه دیمه»، «چشمه سرداب»، «چشمه مروارید»، «آب معدنی»، «غار یخی چما»، «پیست اسکی» چلگرد، روستای «سرآقاسید»، «آبشار شیخ علیخان» و «دشت لاله­های واژگون»، هنگام بهار و به خصوص در اردیبهشت ماه که برف کوهستانی آب شده، جریان بیشتری می‎یابد و طبیعت‎گردان را به سوی خود فرا می­خواند.

آب این تونل که از رود ماربر و بلندی­های دزکوه سیراب می­شود، در درازنای تاریخ ایران یکی از سرچشمه‌های رودخانه­ «کارون» بوده است، که امروزه به زاینده ‌رود می­ریزد. ناگفته نماند که این جابجایی­ها همچنین پژوهشگران نگرانی‎های زیست ‎محیطی را به دنبال داشته است.

نخستین بار در تاریخ ایران، شاهنشاهان ساسانی بودند که به کوشش­هایی برای تونل‎سازی از کوهرنگ دست زدند. از دیگر کوشش­های ویژه­ برجای مانده از دیگر دوران­ تا به امروز، برنامه­های آب­رسانی پادشاهان صفوی بود که برای سامان­دهی آب زاینده رود در پایتخت به فکر افتادند از سرچشمه ­های کارون بهره ببرند.

شاه تهماسب در میانه­ سده­ دهم خورشیدی فرمان داد تا با کندن کوه «کارکنان» آب­راهی پدید آورند. پس از او نیز شاه عباس در پایان سده­ دهم خورشیدی، برای پیوند دادن آب کارون به زاینده رود دستور داد تا سنگ­های کوهستانی گردنه­ کوهرنگ به چلگرد با ضرب تیشه­ بختیاری­ها شکافته شود.

سرانجام در دوران پهلوی به سال 1332 خورشیدی آب­راه یکم کوهرنگ و پس از آن در دوران انقلاب اسلامی به سال 1366 آب­راه دوم کوهرنگ راه­اندازی شد. ساخت آب­راه سوم کوهرنگ، به نام «بیرگان»، نیز از سال 1377 آغاز یافت که پس از بیست سال سرانجام در سال 1396 خورشیدی راه­اندازی شد.

سایر مطالب
  • پیست اسکی چلگرد( کوهرنگ)
    پیست اسکی چلگرد( کوهرنگ)

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.