تونل کوهرنگ

تونل کوهرنگ

«تونل کوهرنگ» آب‌راهی است که برای انتقال آب رودخانه‌ «ماربر» از شهرستان «کوهرنگ»، در شمال غربی استان «چهارمحال و بختیاری» به روخانه‌ «زاینده‌رود» در نزدیکی شهر «چلگرد» در بخش کوهرنگ همین استان پیریزی شده است.

تونل کوهرنگ یکی از بخش­های گردشگری استان به شمار میرود که در کنار «چشمه دیمه»، «چشمه سرداب»، «چشمه مروارید»، «آب معدنی»، «غار یخی چما»، «پیست اسکی» چلگرد، روستای «سرآقاسید»، «آبشار شیخ علیخان» و «دشت لاله­های واژگون»، هنگام بهار و به خصوص در اردیبهشت ماه که برف کوهستانی آب شده، جریان بیشتری می‎یابد و طبیعت‎گردان را به سوی خود فرا می­خواند.

آب این تونل که از رود ماربر و بلندی­های دزکوه سیراب می­شود، در درازنای تاریخ ایران یکی از سرچشمه‌های رودخانه­ «کارون» بوده است، که امروزه به زاینده ‌رود می­ریزد. ناگفته نماند که این جابجایی­ها همچنین پژوهشگران نگرانی‎های زیست ‎محیطی را به دنبال داشته است.

نخستین بار در تاریخ ایران، شاهنشاهان ساسانی بودند که به کوشش­هایی برای تونل‎سازی از کوهرنگ دست زدند. از دیگر کوشش­های ویژه­ برجای مانده از دیگر دوران­ تا به امروز، برنامه­های آب­رسانی پادشاهان صفوی بود که برای سامان­دهی آب زاینده رود در پایتخت به فکر افتادند از سرچشمه ­های کارون بهره ببرند.

شاه تهماسب در میانه­ سده­ دهم خورشیدی فرمان داد تا با کندن کوه «کارکنان» آب­راهی پدید آورند. پس از او نیز شاه عباس در پایان سده­ دهم خورشیدی، برای پیوند دادن آب کارون به زاینده رود دستور داد تا سنگ­های کوهستانی گردنه­ کوهرنگ به چلگرد با ضرب تیشه­ بختیاری­ها شکافته شود.

سرانجام در دوران پهلوی به سال 1332 خورشیدی آب­راه یکم کوهرنگ و پس از آن در دوران انقلاب اسلامی به سال 1366 آب­راه دوم کوهرنگ راه­اندازی شد. ساخت آب­راه سوم کوهرنگ، به نام «بیرگان»، نیز از سال 1377 آغاز یافت که پس از بیست سال سرانجام در سال 1396 خورشیدی راه­اندازی شد.

استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان کوهرنگ
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.