تله کابین حیران 

تله کابین حیران 

آستارا

تله کابین حیران 

3
Few Clouds

تله ­کابین حیران یکی از جذاب­ترین مناطق گردشگری استان گیلان است و تاریخچه­ ی بازگشایی آن به سال ۱۳۹۰ خورشیدی می­رسد. این تله کابین در ارتفاعات رشته­ کوه­های زیبای البرز ساخته شده است و می ­توان گردنه حیران را از نمایی بالا به نظاره نشست.  گردنه ­ی حیران از توابع بخش مرکزی شهرستان آستارا در غرب فلات آذربایجان و از مناطق گردشگری استان گیلان و مرز استان اردبیل و همچنین مرز جمهوری آذربایجان قرار دارد. این منطقه یکی از مناطق کم نظیر ایران و استان گیلان از لحاظ آب ­و­هوا و اقلیم و پوشش گیاهی است که سالانه پذیرای عاشقان طبیعت دوستان و ایران گردان است. 

تله­کابین حیران در ۳۵ کیلومتری شهرهای اردبیل و آستارا قرار دارد. در صورتی که از شهر اردبیل به ­سمت آن بروید پس از ۲۵ دقیقه رانندگی و چنانچه از سمت شهر گیلان عزم سفر داشته باشید پس از حدود ۴۰ دقیقه تابلوهای مجموعه­ ی گردشگری روستای حیران نمایان می­ شود. این منطقه مجهز به پارکینگ اختصاصی بزرگی است و در صورتی هم که تمایل داشته باشید با خودروی غیر شخصی به این منطقه سفر کنید بایستی در شهرهای آستارا و یا اردبیل به مقصد شهر مخالف تاکسی یا اتوبوس سوار شوید. 

این تله­کابین به­ دلیل موقعیت جغرافیای خاصش در نوع خود بی­نظیر است و از چشم ­انداز بسیار زیبایی برخوردار است در شرق تله­ کابین دریای­ خزر و شهر آستارا و جاده­ی بی ­مانند گردنه حیران، در غرب و جنوب آن جنگل­های انبوه فندقلو و از سمت شمال به شهرهای مرزی جمهوری آذربایجان مشرف است.

 زمان سفر با این تله کابین در حدود ۱۲ دقیقه است و در ایستگاه فندوق­لو می ­توان استراحت کرد و از رستوران­ها و کافه آن برای صرف غذا در دل طبیعت بهره برد. تله­ کابین حیران روزانه از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب در صورت مساعد بودن شرایط جوی دایر است. در این دهکده­ی توریستی علاوه بر تله ­کابین می­توان از پیست کارتینگ نیز استفاده کرد و فرصت مناسبی برای عاشقان سرعت و هیجان است. بهترین زمان برای سفر به این روستای توریستی  نیمه­ ی اول سال یعنی فصل­ های بهار و تابستان است. ذکر این نکته ضروری است که در هر فصل حتی در گرمترین ماه­های سال این منطقه سرد است و به ­همراه داشتن لباس گرم ضروری است. در طی سفر با تله­ کابین حیران علاوه بر سفری رویای در دل ابرها می­توان نگاهی نیز به­ قلعه­ ی شیدان متعلق به عصر ساسانیان انداخت که امروزه در خاک جمهوری آذربایجان واقع است.  


افزودن دیدگاه جدید