رفتن به محتوای اصلی
تالاب چغاخور

تالاب چغاخور

تالاب چغاخور

26
آسمان صاف

آسمان صاف

24°c

17%

05:09

17:09

«تالاب چغاخور» در شهرستان «بروجن» استان «چهار محال و بختیاری» قرار دارد؛ سرزمینی در نزدیکی شهر «بلداجی» و در 65 کیلومتری «شهرکرد». چغاخور تالابی به گستره­ 2300 کیلومتر است، در بلندای 2100 متری کوهستان زاگرس مرکزی و در دامنه­ «کوه کلار».

عمق این تالاب حفاظت شده کم تر از 3 متر است. آب چغاخور از سرچشمه­هایی چون «سیبک»، «تنگ سیاه»، «زوردگان»، «اورگان»، »ساکی آباد» و «گلوگرد» فراهم می­شود. تالاب چغاخور ییلاق خان­ها و ایل­خان­های مردمان بختیاری بوده است.

از جمله فعالیت‎های گردشگری که تالاب چغاخور زمینه­ آن را فراهم ساخته است، می­توان به کوهنوردی، پرنده نگری، ماهی­گیری، قایق­رانی، دوچرخه سواری و عکاسی اشاره کرد. همچنین ساختمانی فرهنگی و اقامتی نیز در کناره­ تالاب چغاخور و در پیرامون دهستان «آوردگان» بخش «گندمان» شهرستان بروجن برای پذیرایی از گردشگران فراهم شده است.

پوشش جانوری تالاب چغاخور گونه­هایی چون گراز، شغال، سمور سنگی، روباه، گرگ، خرگوش، شنگ و نیز ماهی­هایی چون ماهی گورخری، زرده پر، عروس، کپور، فیتوفاک، هامور و شیر ماهی، همچنین خزندگانی چون مار، لاک پشت آبزی، بزمجه و قورباغه را شامل می‎شود. در این میان ماهی گامبوزیا (کپور دندان) گونه­ منحصربهفرد این زیست بوم است.

از پرندگان تالاب چغاخور می­توان گونه­هایی چون غاز و اردک، مرغابی، آنقوت، لک لک سفید، چنگر، حواصیل، کشیم، باکلان، فلامینگو، پلوه، اکراس، قو، سلیم، کاکایی، خروس کولی و چندین گونه­ شکاری را نام برد.

پوشش گیاهی تالاب چغاخور نیز نزدیک به 23 گونه، 18 جنس و 16 تیره را شامل می‎شود که از این میان میتوان گونه­هایی چون بید، مرغ جگن، پتامژتون، پلی گونیوم، ساز و دیگر را نام برد.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.