رفتن به محتوای اصلی
تالاب میانکاله

تالاب میانکاله

بهشهر

تالاب میانکاله

0
ابرهای پراکنده

ابرهای پراکنده

23°c

86%

05:09

17:09

در روزگاری که بخش گسترده‌ای از سواحل شمالی ایران تخریب شده است و کمتر ساحل بکری را در استان‌های شمالی می‌توان پیدا کرد، در شرقی‌ترین قسمت این سواحل، هنوز می‌توان ساحل بکر ماسه‌ای و بدون ویلا و ساخت و ساز یافت و از حضور در طبیعت دست‌نخورده لذت برد.تالاب میانکاله، یکی از بکرترین نقاط خط ساحلی دریای کاسپین، هر سال میزبان پرندگان پرشماری است که این منطقه را برای مدتی به عنوان محل امن زندگی خود انتخاب می‌کنند.

تالاب میانکاله منطقه‌ای حفاظت شده در شمال شهر بهشهر است که در فهرست ذخیره‌گاه‌های زیست کره‌ سازمان یونسکو نیز ثبت شده است.

این تالاب یکی از بهترین مناطق ایران برای طبیعت‌گردی و پرنده‌نگری است. بیشتر پرندگان این منطقه از بخش‌های شمالی روسیه و سیبری در فصل پاییز و زمستان به اینجا کوچ می‌کنند تا فصل‌های سرد سال را در منطقه‌ای با آب و هوای معتدل بگذرانند. گونه‌های مختلفی از پرندگان در تالاب میانکاله قابل مشاهده‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به فلامینگو، قو، چَنگَر، خوتکا، پِلیکان، حَواصیل خاکستری و قَرقاوُل اشاره کرد.

برای تماشای بهتر پرنده‌ها بهتر است در سفر به میانکاله دوربین دوچشمی نیز به همراه داشته باشید. در قسمت خشکی اما مشاهده اسب‌های آزاد و رها، یکی دیگر از جاذبه‌های پناهگاه حیات وحش میانکاله است.

از مهم‌ترین گیاهان شبه جزیره میانکاله درختان انار وحشی است که انارستان بزرگی را در این منطقه شکل داده‌اند. هر ساله این انارها که بیشتر آن‌ها ترش هستند تبدیل به رب‌انار می‌شوند و در فصل پاییز، در کنار تمشک‌های وحشی، خوشمزه‌ترین‌های میانکاله را تشکیل می‌دهند.

میانکاله شبه جزیره‌ای است که تنوع آن در قسمت‌های مختلف شما را شگفت‌زده می‌کند. در این شبه جزیره با حرکت از تالاب به سمت ساحل، رمل‌ها و تپه‌های شنی بلند ظهور می‌کنند که دریا را به کویر پیوند می‌زنند.

منظره‌ی طلوع خورشید در میانکاله نیز تماشایی است. از آن دست طلوع‌هایی که تصویرش تا مدت‌ها در ذهن باقی می‌ماند.

برای ورود به محدوده تالاب میانکاله باید از سازمان حفاظت از محیط زیست استان مازندران و شهرستان بهشهر مجوز دریافت شود. البته اگر با تور راهی این منطقه می‌شوید نیازی به اخذ مجوز جداگانه نیست و قاعدتا آژانس گردشگری مربوطه مجوز ورود به تالاب میانکاله را دریافت کرده است.

اگر قصد دارید تا طبیعت میانکاله را در بهترین شرایط ببینید فصل بهار فرصت خوبی برای سفر به این منطقه است. اما اگر هدف‌تان از سفر به میانکاله پرنده‌‌نگری است بهتر است فصل زمستان را برای سفر انتخاب کنید. فصل پاییز نیز زمان رسیدن انار و تمشک است.

برای سفر به میانکاله باید خود را به بهشهر برسانید. پس از آن جاده امیرآباد را در پیش بگیرید و با عبور از زاغمرز، در سه راهی امیرآباد، به سمت شرق بپیچید.

سایر مطالب
  • تالاب میانکاله
    تالاب میانکاله
  • جزیره آشوراده
    جزیره آشوراده

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.