تالاب لیپار

تالاب لیپار

 تالاب لیپاردر استان سیستان و بلوچستان، با رنگ صورتی‎اش مشهور است. از همین‎ رو به آن تالاب صورتی هم می‎گویند. دلیل وجود این رنگ در تالاب، حاصل حضور پلانکتون های گیاهی است که رنگ صورتی متمایل به سرخ ایجاد میکنند.

این تالاب در کیلومتر 20 جاده چابهار به گواتر و بعد از روستای رمین واقع شده است. این تالاب در تنگه و دره‌ای صخره‌ای مشرف به کوه قرار دارد. آب دریای عمان در این تنگه به صورت جمع شده و اکوسیستمی مناسب برای حیات گیاهی و جانوری پدید آورده است.

واژه لیپار از دو بخش «لیپ» و «آر» تشکیل شده است. لیپ به معنی خار و خاشاک رودخانه و آر معنای آب میدهد. از سوی دیگر مردم بلوچستان، به محل تلاقی رود با دریا هم لیپار میگویند. تالاب لیپار هم از چنین موقعیتی برخوردار است.  

وضعیت اقلیمی تالاب لیپار سبب شده تا شرایط مناسبی برای زندگی گیاهانی مثل بلوط، گزنه، گز، کهور، چِش و نی فراهم بشود. وجود این گیاهان به وجود آب در تالاب وابسته است. همچنین در اطراف لیپار درختان جوان و سرسبزی روییده‎اند که در نزد اهالی با نام «دشتان» خوانده می‎شود.

علاوه بر تنوع گیاهی، تنوع جانوری این منطقه نیز قابل توجه است. پرندگانی چون فلامینگو، چنگر، کشیم، حواصیل سفید و خاکستری، باقرقره، خوتکا، طاووسک، دلیجه، تیهو و عقاب دشتی در این‎جا به چشم میخورند.

لازم به یادآوری است که به جهت باتلاقی بودن منطقه، باید خودرو را در مسافتی دورتر از دریاچه قرار داد و با پای پیاده به دیدن تالاب رفت.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.