رفتن به محتوای اصلی
تالاب لیپار

تالاب لیپار

چابهار

تالاب لیپار

29
آسمان صاف

آسمان صاف

29°c

79%

06:09

18:09

 تالاب لیپاردر استان سیستان و بلوچستان، با رنگ صورتی‎اش مشهور است. از همین‎ رو به آن تالاب صورتی هم می‎گویند. دلیل وجود این رنگ در تالاب، حاصل حضور پلانکتون های گیاهی است که رنگ صورتی متمایل به سرخ ایجاد میکنند.

این تالاب در کیلومتر 20 جاده چابهار به گواتر و بعد از روستای رمین واقع شده است. این تالاب در تنگه و دره‌ای صخره‌ای مشرف به کوه قرار دارد. آب دریای عمان در این تنگه به صورت جمع شده و اکوسیستمی مناسب برای حیات گیاهی و جانوری پدید آورده است.

واژه لیپار از دو بخش «لیپ» و «آر» تشکیل شده است. لیپ به معنی خار و خاشاک رودخانه و آر معنای آب میدهد. از سوی دیگر مردم بلوچستان، به محل تلاقی رود با دریا هم لیپار میگویند. تالاب لیپار هم از چنین موقعیتی برخوردار است.  

وضعیت اقلیمی تالاب لیپار سبب شده تا شرایط مناسبی برای زندگی گیاهانی مثل بلوط، گزنه، گز، کهور، چِش و نی فراهم بشود. وجود این گیاهان به وجود آب در تالاب وابسته است. همچنین در اطراف لیپار درختان جوان و سرسبزی روییده‎اند که در نزد اهالی با نام «دشتان» خوانده می‎شود.

علاوه بر تنوع گیاهی، تنوع جانوری این منطقه نیز قابل توجه است. پرندگانی چون فلامینگو، چنگر، کشیم، حواصیل سفید و خاکستری، باقرقره، خوتکا، طاووسک، دلیجه، تیهو و عقاب دشتی در این‎جا به چشم میخورند.

لازم به یادآوری است که به جهت باتلاقی بودن منطقه، باید خودرو را در مسافتی دورتر از دریاچه قرار داد و با پای پیاده به دیدن تالاب رفت.

سایر مطالب
  • مسجد جامع تیس
    مسجد جامع تیس

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.