رفتن به محتوای اصلی
بر بام ابر و مه

بر بام ابر و مه

بر بام ابر و مه

29
پوشیده از ابر

پوشیده از ابر

28°c

84%

06:08

20:08

رویای گام برداشتن از میان ابرها و قدم زدن روی تپه‌هایی که به سرسبزی زمرد هستند تنها در ماسال است که به واقعیت می‌پیوندد. اگر شب را در یکی از کلبه‌های ماسال به صبح برسانید، صبح هنگام از تماشای مه‌ای که تمام منطقه را در بر گرفته شگفت زده خواهید شد؛ صدای زنگوله گاو و گوسفندهایی که در تپه مشغول چرا هستند و اسب‌هایی که در فاصله چند متری شما ایستاده‌اند قاب تصویر صبحگاهی شما را تکمیل خواهد کرد؛ اینجا ماسال است، منطقه‌ای که در آن قوانین شهری و طبیعی متفاوتی حکمفرماست. اینجا همه چیز به معنای واقعی کلمه بکر است؛ جز چند کلبه چوبی خبری از سازه‌های بشری نیست و همین باعث شده که زیبایی منطقه صدچندان شود. خاطرات سفر و مناظر ماسال تا همیشه با شماست و هر وقت به آن فکر کنید دلتان پر می‌کشد به بهشتی که در ماسال جا مانده است. اگر عکس‌های این منطقه را ببینید حتما شگفت زده خواهید شد اما بهتر است بدانید که عکس‌ها تنها بخش کوچکی از زیبایی اعجاب انگیز بام گیلان را به تصویر می‌کشد، زیرا ماسال نه در تصویر می‌گنجد نه در کلام و از آن دست سفرهایی است که باید خودتان تجربه‌اش کنید.

در بهشت گمشده گیلان قدم بزنید

«ماسال» شهری کوچک در استان گیلان است، شهری زیبا در کنار رودخانه خالکایی که شنبه بازار و غارهای معروفی هم دارد. اما آنچه بیش از همه موجب شهرتِ این شهر کوچک شده و این منطقه را به مقصدی هیجان‎انگیز و یگانه برای سفر بدل کرده، ارتفاعات زیبا و دیدنی آن است که به کوههای تالش می‎رسد. ارتفاعات این منطقه چنان بدیع و حیرت‌انگیز است که به آن لقب «بام گیلان» یا «بهشت گمشده گیلان» بخشیده‎اند. در هر فصلی از سال این منطقه‌ی جادویی، زیبایی خاص خود را دارد، بهار سبزی کوه‎پایه‎هایش زیرِ نور خورشید می‏درخشد و همه جا لبریز از گل‏های تازه ُرسته و رنگارنگ می‎شود. تابستان هوای این منطقه خنک و دلانگیز است و پاییز رنگ‏ ها بر تن درختان غوغا میکنند و کافی است ابرهای این منطقه بارور شوند تا اقیانوسی از ابر زیرپای شما گسترده شود. زمستان هم منطقه هوایی دوگانه دارد، گاهی مرطوب و معتدل است و گاهی هم که آسمان سفره سخاوت می‏گشاید و کرور کرور برف را چون قند سابیده بر سرِ درختان و کوهپایه‏ ها و کلبهها میافشاند و ماسال را به عروسی سپیدپوش و زیبا بدل می‌کند. ‏

ماسال مشهد میرزا کوچک خان جنگلی هم هست و همچنین چندین آبشار و غارهای مختلفی دارد که بزرگترین آن آویشو نام دارد که درونش یک رودخانه جاری است و پر از قندیل‌های آهکی است.

سایر مطالب
  • رقص گیلانی (قاسم آبادی)
    رقص گیلانی (قاسم آبادی)

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.