رفتن به محتوای اصلی

برج شبلی

14
کمی ابری

کمی ابری

28°c

35%

06:08

20:08

«آنچه او کشید، در عبارت نگنجد. از اول تا آخر مردانه بود و هرگز فتوری و ضعفی به حال او راه نیافت و شدت لهب شوق او به هیچ آرام نگرفت و از جهال زمانه بسیار رنج کشید و در رد و قبول و غوغای خلق بمانده بود و پیوسته قصد اوکردندی تا او را هلاک کنند.»

شِبلی عارفی اهل خراسان و از مردمان روستای شبلیه در اُسروشنه بود. پدرش در دربار خلیفۀ عباسی سمتی داشت و شبلی نیز که در ابتدا حاجب یا پرده‌دار بود، سپس والی دماوند شد. «برج شیخ شبلی»، یادمانی در ارتفاعات دو محلۀ قدیمی «قاضی» و «فرامه» شهر دماوند است که از آثار قرون ۴ و ۵ هجری، یعنی دوره سلجوقی به یادگار مانده است.

گفته می‌شود شبلی در دماوند عدالت و امنیت را گسترش داد و درنهایت نام نیکی از خود به یادگار گذاشت. به همین دلیل پس از وفاتش، مردم دماوند به پاس خدمات او، این بنای یادبود را که در قدیم به آن «پاگُنبَذ» می‌گفتند، برپا کردند. این برج ابتدا به صورت هشت‌ضلعی ساده ساخته شده و سپس در دوران بعدی آجرکاری به سبک سلجوقیان بر روی آن انجام شده ‌است. نمای این ساختمان یادآور شیوه رازی در معماری است.

سبک معماری رازی، شیوه‌ای در معماری ایرانی است که از قرن 5 آغاز شده و تا قرن 7، یعنی همزمان با دوران حکومت سامانیان، سلجوقیان و خوارزمشاهیان ادامه یافت. این سبک از معماری که در واقع از شمال ایران سرچشمه گرفت، بیشتر در ری رایج شد. این شیوه که به متنوع‌ترین شیوه معماری در ایران مشهور است، منجر به ساخت ساختمان‌هایی با کارکردهای گوناگون شد. این سبک که تا دوره حمله مغول به ایران همچنان پابرجا بود، در دوره سلجوقیان و به خصوص دوران وزارت خواجه نظام‌الملک به اوج زیبایی و شکوه خود رسید.

برج شبلی پوششی دو لایه در بدنه سازه خود دارد و یادآور سبک سردابه در معماری ایرانی است. چندین پله از ورودی برج به قسمت سردابه می‌رسد. برج شبلی ارتفاعی حدود ۱۰ متر دارد و سقف آن که گنبدی شکل است، از بیرون به شکل هشت ضلعی و از درون به صورت دایره طراحی شده است. آن‌چه بیش از هرچیزی در نمای این برج به چشم می‌آید، حفره‌هایی است که برای تهویه هوا ساخته شده است. در گوشه‌های برج، ستون‌هایی نیم‌دایره‌ای به چشم می‌خورند که با آجر پخته شده‌ و جلوه بسیار زیبایی به این برج داده‌اند.

سایر مطالب
  • پارک ملی لار
    پارک ملی لار

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.