باغ کتاب تهران

باغ کتاب تهران

تهران

باغ کتاب تهران

0
Few Clouds

«باغ کتاب» تهران از آن فضاهای شهری منحصر به فردی است که تهران با جمعیتی چندمیلونی و هزاران دانشجو و دانش‎آموز‎ به آن حسابی نیاز داشت. فضایی فرهنگی و پویا که هم پنجره‎ای به دانایی گشوده و هم بدل به مشخصه‌‏ای، هویت‎بخش برای تهران شده است. فضایی که بازتاب بین‎المللی هم داشته و جزو بزرگترین فضاهای فرهنگی خاورمیانه است. اگر اهل کتاب هستید یا دانش‎آموز و دانشجویید باغ کتاب متعلق به شماست، اگر هم بچه دارید و دنبال یک محیط آرام و مجهز به امکانات برای کودکان هستید، باغ کتاب گزینه‎ای عالی برای یک گردش علمی و تفریحی است. اگر جزو هیچکدام از این گروه‎ها هم نیستید و فقط می‏‌خواهید یک بعد ازظهر متفاوت را بگذرانید، بازهم باغ کتاب گزینه‎ای بی ‏نظیر برای گشت و گذار است.با این گزارش همراه باشید تا از باغ پر گل و سبزه کتاب بخوانید.
تنها تجربه بزرگ تهران از کتاب و کتابفروشی، نمایشگاه کتاب تهران است که با وجود اینکه سال‎ها از برپایی آن می‎گذرد و مخاطبان بسیار زیادی دارد، اما هنوز به یک فضای استاندارد برای برگزاری نرسیده و به صورت موقت برگزار می شود.  و باغ کتاب در پاسخگویی به نیاز دائمی پایتخت نشینان به محصولات فرهنگی به ویزه کتاب طراحی شده است  باغ کتاب تهران پروژه‌‏ای چندساله است که بعد از سال‏ها تلاش برای طراحی یک فضای پویای شهری برای کتابخوان‎ها، در تپه‏‌های عباس‎آباد و کنار کتابخانه ملی برپا شده است .
باغ کتاب تهران بزرگترین مجموعه کتاب و سرگرمی های علمی کشور است که در دوطبقه با زیربنای 65 هزار متر مربع و وسعت 110 هزار متر مربع در اراضی عباس آباد احداث شده است. طول بنای باغ کتاب حدود 550 متر و عرض آن به حدود 70 متر می رسد. این مجموعه بزرگترین کتابفروشی ایران و بنا به برآورد نشریه نیوزویک (احتمالاً) بزرگترین کتابفروشی جهان به شمار می رود. کارفرمای پروژه شهرداری تهران است و عملیات طراحی و ساخت آن را شرکت توسعه فضاهای فرهنگی انجام داده است.
بنای باغ کتاب تهران در سه طبقه شامل چهار بلوک است:


بلوک A: بهارستان
شمالی ترین بلوک باغ کتاب تهران، بلوک A به نام بهارستان به کودکان اختصاص دارد. مساحت طبقه همکف آن 7هزار متر مربع و مساحت طبقه اول، 6هزار متر مربع است. در طبقه همکف آن فروشگاه کتاب و محصولات فرهنگی کودکان و نوجوانان قرار دارد. مجسمه های بیش از 30 شخصیت کارتونی خاطره انگیز در این طبقه در فضای داخل و بیرون کتابفروشی نصب شده است. از دیگر فضاهای مربوط به این بخش که مخصوص کودکان است می توان به کافه کودک و باشگاه رباتیک اشاره کرد که در طبقه فوقانی کتابفروشی این مجموعه قرار دارند.

بلوک B: خیالستان باغ کتاب
خیالستان، راهرویی باریک به طول حدود 60 متر است که دو بلوک A و C را به هم مرتبط میکند. در این راهرو، دو حلقه پیاده بَر (walk way)  وجود دارد که می توان از آن استفاده کرد. پروژکتورهای قدرتمند در دو سوی راهرو، فضایی خیالی و جذاب به مخاطبان نمایش می دهد. از بالای خیالستان، گذر فرهنگ می گذرد. گذر فرهنگ، میدان فرهنگ در ضلع غربی باغ کتاب را به دریاچه، باغ هنر، باغ موزه دفاع مقدس، پارک طالقانی و پل طبیعت پیوند می دهد.


بلوک C : نگارستان
مجموعه نگارستان باغ کتاب  مرکز هنری این مجموعه است است؛ 11 سالن سینما و تئاتر در طبقه همکف، زیر زمین و روی بام، در خدمت علاقه مندان هنرهای نمایشی و فیلم های سینمایی است. این تعداد سینما 2000 نفر را در خود جای می دهد. مساحت پرده سینمای اصلی باغ کتاب 190 متر مربع است که پس از سینما آفریقای تهران دومین پرده بزرگ سینمایی تهران به شمار می رود. در این طبقه یک فروشگاه آثار هنری و کافه سینما قرار دارد. در طبقه اول، باغ علم کودک (ویژه کودکان 7 تا 12 سال) احداث شده است. ورودی اصلی باغ کتاب تهران نیز در این بلوک قرار دارد.

بلوک D: سروستان باغ کتاب
این بلوک شامل کتابفروشی و فروشگاه محصولات فرهنگی بزرگسالان است که در نوع خود یکی از بزرگترین فروشگاه های فرهنگی کشور در مساحتی 7 هزار متر مربعی می باشد. همچنین این مجموعه عنوان بزرگترین کتابفروشی جهان را در فضایی 25 هزار متری یدک می کشد (بزرگترین کتابفروشی مستقل جهان در نیویورک 14 هزار و 500 متر مربع زیربنا داشت). در طبقه اول: باغ علم نوجوان، که ویژه بچه های 12 سال به بالاست. در زیرزمین این بلوک، یک گالری و کافه گالری بزرگ پذیرای علاقه مندان به آثار هنری ارزشمند خواهد بود. این گالری و کافه و فروشگاه متعلق به آن، به مساحت 1.700 متر مربع، یکی از بزرگترین گالری های تهران محسوب می شود.


پشت بام باغ کتاب
پشت بام باغ کتاب، مجموعه ای از فضاهای سبز و کافه هاست که برای رفتن به آنجا، هم میتوان یا از آسانسور استفاده کردو  یا از راه پله های متعددی که در ضلع شرقی باغ کتاب قرار دارد. مساحت بام باغ کتاب تهران حدود 20 هزار متر مربع است. سینمای تابستانی باغ کتاب تهران نیز با ظرفیت 500 نفر روی این بخش بام قرار دارد. بام از دو قسمت مجزا تشکیل شده.

 سایر خدمات و امکانات باغ کتاب شامل اتاق مادر و کودک، ،فضای کار اشتراکی پارادایس هاب،ماشین حمل کودک (بیبی کار)، مرکز چاپ نشر شهر،باشگاه همکارا( میزهای پژوهش برای جوانان و نوجوانان)، باشگاه زیست شناسی، کافه های متعدد در بخش های مختلف،شهربازی تعاملی روبوکیدز، فروشگاه محصولات هنری آرت شاپ و خانه کودک باغ کتاب می باشد.
 

 

 

آدرس1: میدان ونک، بزرگراه حقانی، مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی، باغ کتاب ‏تهران
آدرس2: بزرگراه شهید همت، مسیر شرق به غرب، بعد از خروجی بزگراه حقانی، خروجی باغ موزه دفاع مقدس و باغ کتاب تهران
آدرس3: مترو حقانی، 10 دقیقه پیاده روی از باغ موزه دفاع مقدس، بعد از پل، باغ کتاب تهران(مسیر مستقیم)

کدپستی: 1536613114

شماره تلفن گویای باغ کتاب تهران: ۹۶۰۴۵۵۰۰

شماره تلفن روابط عمومی و امور بین الملل:

96045750

فکس: 88657191 و 88657192

info@bagheketab.com


افزودن دیدگاه جدید