رفتن به محتوای اصلی

باغ موزه مینیاتور

باغ موزه مینیاتور

0
آسمان صاف

آسمان صاف

25°c

12%

06:09

19:09

شاید در روزگار ما پیداکردن باغ ایرانی در گوشه‌ای از شهر کار ساده‌ای نباشد، اما در تهران می‌شود بوستان‌هایی را با طراحی باغ ایرانی پیدا کرد؛ پارکی مانند باغ موزه مینیاتور. جذابیت موزه مینیاتور در این است که علاوه بر گشت‌وگذار در باغ ایرانی، می‌توانید از نسخه‌ی مینیاتوری آثار تاریخی ارزشمندی نیز بازدید کنید.

این موزه در خیابان جانبازان غربی یا گلبرگ، نبش بزرگراه امام علی، در بوستان تمدن قرار گرفته است. برای سرزدن به این‌جا می‌توانید مترو سوار شوید. ایستگاه گلبرگ در خط ۲ مترو، در نزدیکی موزه واقع شده است.

اگر با ماشین شخصی تردد می‌کنید، باید در اتوبان رسالت به خیابان گلبرگ بپیچید.

با اتوبوس‌های خط ۵ بی‌آرتی نیز می‌شود به میدان رسالت رسید و از آن‌جا پیاده به باغ موزه مینیاتور رفت.

باغ موزه مینیاتور در سال ۱۳۹۲ در فضایی سه هکتاری کارش را آغاز کرد. هدف از این موزه به‌نمایش گذاشتن آثار تاریخی‌ای‌ست که به ثبت جهانی رسیده‌اند. عکس این آثار را در گالری موزه می‌توان دید. ساخت این ماکت‌ها دو سال زمان نیاز داشته است و طراحی آن به‌وسیله‌ی نقشه‌برداری سه‌بعدی انجام شده است. میناتورها ماهرانه و با جزئیات تماشایی ساخته‌ شده‌‌اند.

در موزه مینیاتور ۱۲ ماکت از برجسته‌ترین آثاری به‌نمایش درآمده که برای دیدن نسخه‌ی واقعی آن باید دور ایران را بگردیم. ماکت‌های مینیاتوری به‌اندازه‌ی یک بیست‌وپنجم کوچک‌تر از نمونه‌ی واقعی ساخته شده‌اند.

جهت جغرافیایی هر کدام از آثار مطابق با مشخصات واقعی آنهاست و جالب این‌که ویژگی بافت گیاهی اطراف آنها نیز درنظر گرفته شده است.

ارگ بم در استان کرمان، بزرگ‌ترین بنای خشتی دنیا، یکی از جذاب‌ترین مینیاتورهای باغ است.  

اگر برای دیدن تخت‌جمشید به فارس سفر کنید، می‌توانید از لابه‌لای ستون‌ها و باقی‌مانده‌ی سرستون‌ها گذر کنید و به زمینی قدم بگذارید که در گذشته‌ی دور داریوش هخامنشی بر آن حکم می‌راند. اما مینیاتور تخت‌جمشید این امکان را فراهم می‌کند تا نمای کلی کاخ را هم ببینید. جزئیات دیدنی این بخش از موزه مدتی شما را سرگرم خواهد کرد.

گنبد سلطانیه یکی از آثار تاریخی استان زنجان به‌حساب می‌آید که در فاصله‌ی ۴۵ کیلومتری شهر زنجان قرار گرفته است. این‌ منطقه که روزی پایتخت ایلخانی بوده، آرامگاه سلطان اُلجایتو را در دل خود جا داده است. گنبد این بنا سومین گنبد بزرگ دنیاست و نمونه‌ی مینیاتوری آن ‌را می‌توانید در باغ موزه مینیاتور تماشا کنید.

یکی از نقش‌برجسته‌های آرامگاه کوروش که کم‌ترین آسیب را دیده است، نقش برجسته‌ی انسان بال‌دار است. ماکت انسان بال‌دار نیز در موزه قرار گرفته که کپی زیبایی از آن به‌شمار می‌رود.

پاسارگاد یکی دیگر از مینیاتورهای باغ است. آرامگاه کوروش هخامنشی در فضای ۲۰ متر مربعی، با جزئیات اطرافش به‌ نمایش درآمده است.

زیگورات چغازنبیل یکی از دیدنی‌های خوزستان است که از آثار به‌جا مانده از دوره‌ی ایلامی به‌شمار می‌رود. مینیاتور چغازنبیل هم بسیار هنرمندانه ساخته شده است.

مجموعه‌ی تخت سلیمان یکی دیگر از مینیاتورهای باغ است. این مجموعه در ۴۵ کیلومتری تکاب در آذربایجان غربی قرار دارد و از دوره‌ی ساسانی به‌ یادگار مانده است.

یکی از دیدنی‌های استان گلستان یعنی برج گنبد قابوس نیز در این موزه به‌نمایش درآمده؛ البته از نوع ماکت مینیاتوری. این بنا بلندترین برج تمام‌آجری دنیاست و ارتفاعش به ۷۲ متر می‌رسد.

از مینیاتورها که بازدید کردید، وقت گردش در پارک می‌رسد. این‌جا درختان متنوعی مانند چنار، افرای چینی، سنجد، یاس هلندی، کاج، ماگنولیا، مورد و بلوط کاشته‌اند.

سایر مطالب
  • بازار سنتی تجریش
    بازار سنتی تجریش
  • موزه عروسک های ملل
    موزه عروسک های ملل

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.