رفتن به محتوای اصلی

باغ موزه دفاع مقدس

باغ موزه دفاع مقدس

0
آسمان صاف

آسمان صاف

24°c

15%

06:09

19:09

موزه­ ی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس یکی از جاذبه‌های تهران است که به ­دست شهرداری تهران در سال ۱۳۹۱ در کنار مجموعه‌هایی مانند باغ کتاب تهران، کتابخانه ملی، باغ هنر و مصلای تهران به عنوان قطب فرهنگی شهر تهران در اراضی عباس آباد احداث شد. این موزه با زیربنای 205000 مترمربع، یکی از بزرگترین باغ موزه‌های کشور است.  باغ موزه ­ی دفاع مقدس از هفت تالار و یک قسمت انتهایی که یادمان دفاع مقدس است تشکیل شده که با استفاده از تکنولوژی­های دیجیتال سعی در انتقال مفاهیم تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس دارد. در طراحی موزه اعداد هفت و هشت به‌کار رفته است که عدد هشت به عنوان نمادی از هشت سال دفاع مقدس و عدد هفت به خاطر تقدسی که دارد حائز اهمیت است. در میان تالارهای مختلف این باغ‌ موزه فقط یک تالار با نام «تالار پروانه‌ها» جنبه موزه‌ای دارد که برای معرفی سرداران دوران دفاع مقدس درنظر گرفته شده است. اما بقیه تالارها جنبه رویدادی دارد و می‌توان تمام اتفاقات دوران دفاع مقدس را در آن به شکل زنده در همان حال و هوا دید.

تالار اول، تالار آستانه یا همان سرآغاز است، این بخش دائمی موزه، نمایش­ دهنده­ی مجموعه وقایعی است که در فاصله سال 57 تا آغاز جنگ رخ داده است. تالار دوم، تالار حیرت و واقعیت است، این بخش حیرت مردم ایران از شوک جنگ تحمیلی را نشان می‌دهد تالار دفاع، سومین تالار مجموعه، نمایش­ دهنده­ی ساختار دفاعی کشور از ارتش و بسیج گرفته تا نیروهای مردمی که در دفاع از خاک و تمامیت ارضی کشور تلاش کردند. تالار آرامش، چهارمین تالار باغ موزه­ی دفاع مقدس است، روزهای جنگ و دفاع از ناموس و خاک میهن درعین سختی­ها و دشواری‌هایی که برای ملت داشت با آرامشی برای دفاع از ارزش­های انقلاب همراه شده بود. تالار پنجم مجموعه تالار «شهادت»، که به هفت مرحله تقسیم شده و شهادت را از نیت تا عروج به تصویر کشیده است. عظمت، ارزش، جایگاه و تقرب شهید و شهادت در این تالار نمود عینی دارد. تالار ششم، تالار پیروزی است که پیروزی­های دلاورانه جوانان ایرانی در روزهای جنگ را به تصویر می­کشد، و پیروزی در عملیات­های مختلف، آزادسازی خرمشهر و پیروزی­های عرفانی و معنوی را به نمایش گذاشته است. تالار هفتم، تالار «سرانجام» است، در این تالار که آخرین مرحله از هفت تالار باغ موزه است، بازدیدکنندگان پس از گذر از شش مرحله­ی پیشین، به بالاترین نقطه از باغ موزه می‌رسند که در آنجا با یادمان، تصاویر، تندیس‌ها و بازمانده‌های جنگ تحمیلی مواجه می‌شوند و به آن‌ها ادای احترام می‌کنند.

یکی از قسمت­های جذاب موزه سالن سراسرنمای (پانوراما) مقاومت با مساحت ۴۵۰۰ مترمربع زيربناست که با استفاده از ده‌ها دستگاه ويدئو پروژكتور كه در بخش زيرين سراسرنما قرار گرفته است، امكان پخش فيلم­هایی با مضمون تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را به‌صورت ۳۶۰ درجه‌ای فراهم می­کند .

باغ موزه دفاع مقدس در حد فاصل 2 ایستگاه مترو مصلی و میرداماد تهران به طور طولی احداث شده است و همچنین پارکینگ های طبقاتی، این امکان را به شهروندان می دهد تا خودروهای خود را در پارکینگ متوقف کرده و با خودروهای سرویس داخل باغ موزه، از فضای 200000 متری باغ موزه دیدن کنند.

سایر مطالب
  • موزه عروسک های ملل
    موزه عروسک های ملل

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.