رفتن به محتوای اصلی

بازار وکیل

21
ابرهای پراکنده

ابرهای پراکنده

12°c

100%

06:12

17:12

«بازار وکیل شیراز» استان «فارس» بخشی از سازه­های مجموعه‎ «وکیل» و یادگاری از دوران زندیه و کریم خان زند است. پادشاه زند سازه­های وکیل را در سده­ دوازدهم خورشیدی برای رونق هرچه بیشتر بازرگانی پایتخت زندیه به سرانجام رساند. در سال 1315 خورشیدی خیابان زند به این سازه­ها افزوده شد که به دگرگونی­هایی در خود بازار زند انجامید.

ساختار بازار وکیل شیراز چهارسویی چلیپایی و تاق تاقی است. این بازارِ سده­های میانه­ ایران 5 ورودی دارد و در گستره­ای نزدیک به 21 هکتار ساخته شده است.

بازار وکیل سه بخش اصلی تشکیل شده است. گذرگاه و فروشگاه­ها و پیرامون جایگاه­های فروش. تراز زمین بازار چند پلکان پایین­تر از سطح خیابان است. در ساخت آن از آجر و گچ و سنگ بهره برده شده است که 17 تاق ضربی فراهم آورده که امروزه به ارتفاع 10 متر می­رسد.

دو سو از این چهارسو که بازار «بزازان» و بازار «کلاهدوزان» نام دارد، دارای 46 تاق است و دو سوی دیگر یکی 10 و دیگری 11 تاق دارد. شمار فروشگاه­های این بازار بیش از 80 است. روی دیوارهای فروشگاه­ها هنوز دیواربرجسته­های ترنج برجای مانده­اند.

روزنه­های آفتاب­گیری که در ساخت سقف­ بازار به کار رفته است، «جامخانه» یا «هورنور» نامیده شده­اند و همچنین بادگیرهایی برای جابجایی هوا بر روی سقف تعبیه شده است.

سه کاروانسرای «احمدی»، «روغنی» و «گمرک» در شرق ساختمان بازار وکیل قرار دارند. «بازار نو» که راسته­ای بلند دارد نیز در نزدیکی «دروازه اصفهان» جای گرفته و در دوران قاجار ساخته شده است.

در محور سازه­ بازار وکیل نیز چهارسو روی یک هشتی و زیر یک تاق ضربی بزرگ با ترنج­های آجرکاری و فروشگاه­های دو طبقه نهاده شده است که بیشترین آرایه­های بازار را در خود جای دا

سایر مطالب
 • مسجد نصیرالملک
  مسجد نصیرالملک
 • مسجد وکیل
  مسجد وکیل
 • ارگ کریم خان
  ارگ کریم خان
 • حمام وکیل
  حمام وکیل

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.