باداب سورت

باداب سورت

باداب سورت چشمه های پلکانی کم نظیری در ایران و جهان است که شامل چندین چشمه با آب های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب می شود و بعد از چشمه ی پامو کاله ی ترکیه به عنوان دومین چشمه ی آب شور جهان ثبت شده است.

چشمه های باداب سورت شامل دو چشمه می شود. چشمه ی پر آبِ آن دارای آبی بسیار شور است و به همین علت در فصل زمستان یخ نمی زند. این چشمه استخری عمیق به قطر 15 متر دارد و عمدتاً درتابستان برای آب تنی استفاده می شود. آب این چشمه جهت درمان دردهای کمر و پا، امراض پوستی، روماتیسم و سردرد میگرن سودمند است. چشمه ی دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است و اکسید آهن را از قعر صخره ها به زمین می-آورد. جریان آب های رسوبی و معدنی این چشمه ها طی سال ها در شیب پایین دستِ کوهستانی خود طبقات و حوضچه های پلکانی منحصر به فرد و بسیار زیبا به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه های مختلف به وجود آورده است. ارتفاعات و تپه-های پوشیده از جنگل هایی با درختان سوزنی برگ، گیاهان بوته ای، درختچه ها و درّه ها در اطراف این چشمه ها منظره ای چشم نواز ایجاد کرده است. 

استان مازندران، جاده کیاسر،سه راه تلمادره، روستای ارست
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.