رفتن به محتوای اصلی
ارگ کلاه فرنگی

ارگ کلاه فرنگی

بیرجند

ارگ کلاه فرنگی

28
آسمان صاف

آسمان صاف

23°c

8%

06:09

18:09

ارگ کلاه فرنگی، از آثار تاریخی شهر بیرجند، منسوب به امیرحسن خان شیبانى و متعلق به امیرعلم است که وی آن را به فرماندارى بیرجند اهدا نموده و در حال حاضر محل استانداری خراسان جنوبی است. بنای این عمارت مربوط به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجار بوده و به نام‌ هایی چون: ارگ حسام الدوله، قصر بی‌بی عروس و ارگ سرکار مشهور است.

این بنا به طور کلی از نظر فرم معماری با سایر بناهای شهری متفاوت است. این ارگ به شکل شش ضلعى و در رأس به شکل مخروط و به رنگ سفید است که از لحاظ زیبایى و طراحى، نمایی خیره‌ کننده دارد. ساختمان آن در 6 طبقه و به سبک زیگورات ساخته شده است و در بخش همکف کامل‌ ترین نقشه و فضاسازی را دارد. قسمت ورودی ارگ جلوتر از طبقه همکف ایجاد شده و با چندین قوس، طاق‌های زیبایی را در بنا به وجود آورده است.

دو طبقه آن فضاهای کاربردی داشته و بقیه طبقات جهت تکمیل فرمِ نمای بیرونی است که بر روی گنبدِ حوضخانه قرار گرفته است. کل بنا تزئینات معماری باشکوهی دارد که با مصالحی مانند گل، آجر، آهک و ساروج ساخته شده‌اند. محوطه و باغ مجموعه بر اساس اسناد قدیمی آن به شکل چهارباغ بوده که در پی تغییرات شکل اصلی خود را از دست داده است. 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.