رفتن به محتوای اصلی
آرامگاه و مرقد امام خمینی

آرامگاه و مرقد امام خمینی

آرامگاه و مرقد امام خمینی

0
آسمان صاف

آسمان صاف

23°c

17%

06:04

19:04

در تمام کشورهای دنیا آرامگاه مشاهیر معاصر و سیاسیون و انقلابیون از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری آن کشور محسوب می‌شود چرا که بخشی از تاریخ معاصر آن کشور را در خود دارد. افرادی که نقشی تاثیرگذار در تاریخ کشور خود ایفا کرده‌اند و آرامگاه‌های‌شان موردتوجه علاقه‌مندان و گردشگران قرار می‌گیرد. آرامگاه امام خمینی را می‌توان مهم‌ترین نمونه از چنین جاذبه‌های گردشگری در کشورمان دانست.

مرقد امام خمینی در جنوبی‌ترین نقطه تهران و در نزدیکی گلزار شهدای بهشت زهرا واقع شده است. مجموعه‌ای وسیع که در سال‌های مختلف بخش‌هایی به آن افزوده شده است.

پس از رحلت امام خمینی، شک و تردیدهایی در مورد انتخاب محل دفن ایشان وجود داشت که در نهایت با پیشنهاد حاج سید احمد خمینی و افرادی دیگر تصمیم بر این شد که پیکر امام خمینی در نزدیکی گلزار شهدای بهشت زهرا به خاک سپرده شود.

از زمان رحلت امام تا چهلم ایشان، حرم با مرکزیت ضریح شکل گرفت و به سرعت سقفی نیز روی آن نهاده شد. پس از آن گنبد و چهار گلدسته به این مجموعه افزوده شد. گلدسته‌هایی که ارتفاع‌ هر کدام از آن‌ها حدود ۹۱ متر است.

از سال ۱۳۷۰ به مرور طرح‌هایی برای گسترش حرم امام خمینی در نظر گرفته شد و به مرحله‌ی اجرا رسید به شکلی که مسافران اتوبان تهران قم هر هفته و هر ماه تغییراتی را در آن می‌دیدند. دو صحن بزرگ نیز در این مجموعه ساخته شد. علاوه بر این بخش‌های جانبی دیگری هم‌چون بخش فرهنگی یا موزه حضرت امام، انقلاب و شهدا نیز در حرم ساخته شد. با توجه به فاصله‌ی زیاد آرامگاه امام خمینی از شهر تهران یک بخش تجاری نیز در نزدیکی مرقد امام احداث شد. امکانات اقامتی نیز در اطراف آرامگاه امام خمینی ساخته شده‌اند تا موجب آسایش و رفاه بیشتر زایرین حرم شود.

آرامگاه امام خمینی علاوه بر گنبد اصلی، چهار گنبد فیروزه‌ای نیز دارد و در مجموع پنج گنبد، به نشانه‌ی پنج تن آل عبا، بر فراز مرقد امام و صحن‌های مختلف جای گرفته‌اند.

نکته‌ی جالب توجه دیگر انتخاب اعداد و نمادهای مربوط به آن‌هاست. در معماری آرامگاه امام خمینی تلاش شده تا هر عدد نماینده نمادی ایرانی اسلامی باشد. به طور مثال گنبدها در سه ارتفاع ۴۲، ۵۷ و ۶۸ متری ساخته شده‌اند که به ترتیب نمادی از سال شروع انقلاب، سال پیروزی انقلاب و سال رحلت امام خمینی هستند.

سایر مطالب
  • خانه امام خمینی ( ره)
    خانه امام خمینی ( ره)

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.