آرامگاه ابن بابویه

آرامگاه ابن بابویه

شهرری

آرامگاه ابن بابویه

19
Few Clouds

ری یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است. این شهر تاریخی یکی از قطب‌های گردشگری مذهبی ایران و میزبان حرم شاه عبدالظیم است. آرامگاه ابن بابویه از دیگر آثار تاریخی مهم این شهر است که قدمت بنای کنونی آن به ۲۰۰ سال می‌رسد.

هم‌چنین ابن بابویه قبرستانی بزرگ در شهر ری و خانه‌ی ابدی بسیاری از مشاهیر ایرانی است. نام این قبرستان از نام محمد ابن بابویه یا شیخ صدوق، یکی از فقهای مذهب شیعه، گرفته شده است. مزار این فقیه بزرگ در همین قبرستان جای گرفته است. آرامگاه ابوالحسن جلوه، یکی دیگر از اندیشمندان شیعه، نیز در نزدیکی مزار شیخ صدوق قرار گرفته است.

قدمت آرامگاه ابن بابویه به دوران فتحعلی شاه قاجار بازمی‌گردد. هر چند که برخی بر این باور هستند که تاریخ ساخت بنای اولیه این قبرستان به دوران ساسانی مربوط می‌شود که پس از مدتی به دلیل وقوع سیل تخریب شده است.

تا حدود بیست سال پیش آرامگاه‌های خانوادگی فراوانی در قبرستان ابن بابویه قرار داشتند که هر کدام با معماری خاص خود جلوه‌ای زیبا به این آرامگاه تاریخی داده بودند. با این حال و با طرح احداث باغ مشاهیر، بیشتر این آرامگاه‌های خانوادگی و خصوصی تخریب شدند و اکنون فضای این قبرستان تقریبا مسطح است.

از جمله مشاهیری که در قبرستان ابن بابویه آرام گرفته‌اند می‌توان به غلامرضا تختی، علی اکبر دهخدا، محمد علی فروغی، رجبعلی خیاط، حسین بهزاد و سرهنگ محمود ایروانی اشاره کرد. علاوه بر این مزار دکتر سید حسین فاطمی، جواد فاضل، میرزاده عشقی و شیخ موسی دبستانی نیز در این مجموعه واقع شده است. قبرستان ابن بابویه میزبان مزار شهدای ۳۰ تیر سال ۱۳۳۱ نیز هست. آرامگاه رحیم موذن‌ زاده اردبیلی، موذن شناخته شده ایران و جهان اسلام، نیز در قبرستان ابن بابویه جای گرفته است.

آرامگاه ابن بابویه در سال ۱۳۷۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قبرستانی که می‌توان آن را موزه‌ای از تاریخ و مشاهیر ایران، به خصوص در قرن اخیر، دانست.

در بازدید از برج طغرل، حتما سری به این آرامستان بزنید چرا که در مجاورت برج قدیم ری قرار گرفته است. برای دسترسی به ابن بابویه، بهترین گزینه استفاده از خط یک متروی تهران است که در این صورت ایستگاه شهر ری محل پیاده‌شدن شما خواهد بود.


افزودن دیدگاه جدید