رفتن به محتوای اصلی
آب انبار سردار بزرگ

آب انبار سردار بزرگ

قزوین

آب انبار سردار بزرگ

25
مه آلود

مه آلود

2°c

100%

07:12

16:12

آب انبارهای «سردار» در شهر «قزوین»، یکی بزرگ و یکی کوچک، هر دو به دست دو برادر به نام‎های «محمد حسن خان سردار» و «محمد حسین خان سردار» که از فرمانروایان قزوین در دوران پادشاهی فتحعلی شاه قاجار بودند، ساخته شد. این دو سردار ایرانی سازه ­های دیگری نیز در قزوین ساختند که از میان‎ آن‎ها می­توان به مدرسه­ سردار اشاره کرد.

آب انبارها از جمله سازه‎هایی به‎شمار می‎رفتند که در درازنای تاریخ مردمان ایران برای نگهداری از آب و بهینه کردن بهره‎برداری از آن به کار برده ­اند. آب انبار سردار بزرگ قزوین هم یکی از آن‎هاست که در زمره بزرگ‎ترین آب انبارهای «تك گنبد» ایران قرار دارد. این آب انبار سردری بلند با «قوس جناغی» دارد که با 50 پله سنگی در راهی که «راه­شیر» خوانده می­شود، به عمق 12 متری زیرِ زمین می­رسد. امروزه 3 پله از این پلکان از میان رفته است.

در پایان «راه­شیر» بخشی قرار دارد که «پاشیر» خوانده می­شود. این بخش همان‎جایی است که آب را در خود نگاه می­دارد. چهارگوشی نزدیک به 17 متر! جرزهای آب انبار سردار بزرگ از جنس آهك ساخته شده‎اند که روكشی از ساروج با آهكشِ سنگِ آهكی آن را پایدار نگاه داشته است. گنبد بزرگ آب انبار سردار بزرگ هم از آجر ساخته شده است.

در بالاترین بخش این گنبد آجری بادگیری جای داده شده که بلندای آن نزدیک به 30 متر است. آب انبار سردار می­تواند سه هزار و ششصد متر مكعب آب را در خود انبار کند. آب 3 قنات «خمارتاش»، «خیابان» و «کیفوری» یا «طیفوری» این آب انبار را سیراب می­کرده­ است.

آب انبار سردار بزرگ قزوین در سال ۱۲۲۷ قمری در کوی «راه ری»، از قدیمی­ترین بخش­های این شهر که در کوهپایه­ رشته کوه البرز قرار دارد، ساخته شده است.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.