آبشار گنج‌نامه

آبشار گنج‌نامه

آبشار گنج‌نامه در نزدیکی شهر همدان، در دامنه­ کوه الوند، در نزدیکی «تاریک دره» و دره کیوارستاتن، درون دره «عباس آباد»، پایین دست کوه یخچال، و در کنار سنگ ­نوشته­ های گنج‌نامه جای دارد. سنگ ­نوشته­ های گنج‌نامه به دستور داریوش بزرگ شاهنشاه هخامنشی، پس از فرمان برافراختن سنگ ­نوشته بیستون، در این جا استوار شده است.

همچنین از شاهنشاه خشایارشا نیز در سوی راست سنگ­ نوشته داریوش، سنگ­ نوشته ­ای به یادگار مانده است. هر یک از این دو در سه ستون و به سه خط میخی عیلامی، اکدی و فارسی باستان تراشیده شده است. این سنگ­ نبشته ­ها گنج­نامه، جنگ­نامه و نبشت خدایان نیز نامیده شده است. «خدای بزرگ است اهورامزدا که این سرزمین را آفرید، که مردم را آفرید، که شادی را برای مردم آفرید، که داریوش را شاه کرد...»

آبشار گنج‌نامه ۱۲ متر بلندا دارد. در پایین آبشار گودال­ هایی در گذر زمان و فشار آب پدید آمده است. آب آبشار سپس رودخانه گنج­نامه را می­سازد که تا 6 کیلومتر دورتر می­رود و دشتی را سیراب می­کند و به باغ­های پیرامون می­رسد. آبشار در سراسر سال آب دارد و در زمستان­ها یخ بسته و قندیل می­بندد. نام این آبشار در شمار فهرست آثار طبیعی ایران جای دارد.

ساختار زمین­ شناسی الوند سنگ­های گرانیت و کوارتز و آهک را نشان می­دهد، به دوران کرتاسه نزدیک به 100 میلیون سال پیش باز می­گردد و درون سازند آهکی قم جای دارد. از پوشش گیاهی پیرامون آبشار گنج­نامه می­توان گیاهانی همچون آزربه، آویشن و ریواس را نام برد.

بخش گردشگری گنج­نامه در نزدیکی آبشار یک تله کابین 1680 متری دارد که در بلندای 800 متری از تراز زمین آویخته است. می­توان شهر بازی، قهوه خانه، رستوران و مهمان خانه را نیز در گنج­نامه سراغ گرفت. همچنین در زمستان یخ­نوردان و در تابستان کوه­نوردان و سنگ­نوردان به دیواره­های آبشار گنج­نامه و پیرامون آن می­آیند.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.