آبشار کبودوال

آبشار کبودوال

«آبشار کبودوال» در ۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر «علی آباد کتول» در استان «گلستان» قرار گرفته است. علی آباد کتول در جنوب شهر گرگان قرار گرفته و از شمال با «آققال»، از غرب با گرگان، از شرق با رامیان و از جنوب با شهرستان شاهرود استان سمنان هم‎مرز است.

واژه «کتول» از ریشه­های «کَتَه» و «اول»، به ترتیب هم‎معنی «جا» و «شیب دره» ساخته شده است که درخور زیست و بومِ علی آباد کتول نیز هست.

آبشار کبودوال که آبشاری خزه‌ای به شمار می‎رود، هم‎نام بوستان جنگلی، رودخانه­ و همچنین دره‎ای­ در دامنه­ شمالی کوه «هارون» است. کوه هارون به بلندای 1780 متر و در  ۱۱ کیلومتری کبودوال قرار دارد. بر سر راهِ ماشین‎روی جنگلی به آبشار، آب­بندهایی همچون «کبودوال» و «زرین ‌گل» ساخته شده است.

همچنین از کنارِ راه ماشین‎رو یک راه باریک که یک پیاده‎روی سنگی به درازای 850 متر دارد، گردشگران را تا زیر آبشار می­رساند. این راه سنگی از کنار چندین آبشار دیگر نیز می­گذراند، تا کم و بیش پس از 20 دقیقه پیاده‎روی، سرانجام به کنار آبشار بزرگ کبودوال می­رسد.

همه­ این آبشارها از یک چشمه­ کوچک سیراب می­شوند. سرچشمه کبودوال در 50 متری نزدیک آبشار بر بالای کوه می­جوشد. زیر آبشارهای کبودوال استخرهایی در گذر زمان و ریزش آب پدید آمده است.

زیرساخت­ هایی همچون آلاچیق و پل و پلکان و نرده، گذر گردشگران را بر پیاده رویِ سنگی پیرامون آبشار آسان کرده است. در پاییز برگ‎های زرین و آتشین روی استخرهای طبیعی فرو می­ریزد و در تابستان هوا همچنان خنک و دلپذیر است.

از میان پوشش جانوری کبودوال می­توان گونه­هایی چون گراز، خرس، پلنگ، گرگ، گربه جنگلی، تشی، مرال و شوکا را نام برد. زیستگاه پرندگان کبودوال نیز پرندگانی مانند قرقاول، کبوتر جنگلی، دارکوب، لنگ چشم، جغد، پرندگان شکاری و توکا را در خود جای داده است. همچنین باید از گونه ه­ای ماهی به نام «گاو ماهی شنی» نام برد که در رودخانه­ زندگی می­کند. ناگفته نماند که منطقه کبودوال پوشیده از گیاهانی همچون بلوط، توسکا، آزاد، انجیلی، آلوچه، ولیک و شیردار است.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.