رفتن به محتوای اصلی
آبشار نیاسر

آبشار نیاسر

نیاسر

آبشار نیاسر

0
کمی ابری

کمی ابری

29°c

19%

06:08

20:08

آبشار نیاسر یکی از جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبای شهر نیاسر در 53 کیلومتری کاشان واقع در استان اصفهان است. این آبشار در محلۀ قدیمی سرکمر واقع شده و چشم‌انداز طبیعی بسیار زیبایی را به‌ویژه در فصل بهار و حوالی اردیبهشت و خرداد ماه می‌سازد. آب آبشار نیاسر از چشمۀ تالار یا اسکندریه سرچشمه می‎گیرد. حدود دو سوم از آب این چشمه به آبشار می‌ریزد و از آنجا به دشت‌های نیاسر سرازیر می‌شود و یک سوم آن به محلۀ نو می‌رود. مناظر سرسبز، آب و هوای بهاری، آب روان، همه در کنار بوی خوش گل‌های محمدی فضایی رؤیایی و بی‌نظیر در این منطقه خلق می‌کند و گردشگران بسیاری را همه ساله به این محل جذب می‌کند. بدنۀ آبشار و آبراهۀ آن از سنگ‌های رسوبی و سنگ آهک تشکیل شده و این امر سبب تشکیل ساختارهای استالاکتیت و استالاگمیت در مسیر آبشار می‌شود که منظره‌ای منحصربه فرد و تماشایی را در دل فضای جنگلی اطراف می‌آفریند. از ابتدای آبشار تا جایی که آب سرازیر می‌شود حدود 25 متر فاصله وجود دارد و از آبشار تا عمارت کوشک 53 متر است. در مسیر آبشار نیز 13 آسیاب وجود داشته که می‌گویند دو سه مورد از آنها تخریب شده است. یکی از آسیاب‌های فعال اینک در پای آبشار واقع شده است. 
برخی بر این باورند که این آبشار در طول تاریخ بارها تغییر مسیر داده است؛ یکی از دلایل این امر وجود چندین آبراهه و بقایای خزه‌های قدیمی در حوالی آبشار است که گواهی بر این مدعا محسوب می‌شود. محله‌ای در نیاسر که آبشار نیاسر را دربرگرفته از جایگاهی تاریخی-فرهنگی برخوردار است، از جمله مسیر پلکانی از پای آبشار تا رسیدن به محل کوشک. همچنین غاری در نزدیکی آبشار نیاسر وجود دارد که برخی به اهمیت آیینی-اسطوره‌ای آن در گذشته باور دارند. با توجه به جایگاه آب در آیین مهر و تدام سنت قربانی در این محل احتمال می‌رود که این غار در گذشته معبد میترا بوده است. در اینجا همه ساله در عید قربان اهالی در کنار چشمۀ اسکندریه گاوی را قربانی می‌کنند و خونش را به آب می‌ریزند. هدف از این کار این است که خون با رفتن به سایر بخش‌های آبشار سبب خیر و برکت و پرآبی آن شود. اندکی پایین‌تر از چشمه نیز یک حمام تاریخی وجود دارد. 
آبشار نیاسر در نزدیکی چهارتاقی نیاسر واقع شده است. بهترین زمان برای بازدید از این آبشار با توجه به آب و هوا فصل بهار است، همچنین در این فصل شما می‌توانید علاوه بر لذت بردن از طبیعت این منطقه، از نزدیک شاهد مراسم گلاب‌گیری باشید و انواع گلاب‌ها و عرقیات تازه را تهیه کنید. اما از منظر آب آبشار، کمترین مقدار آب در پاییز و بیشترین مقدار در زمستان را دارد. با سفر به این مکان همچنین می‌توانید از گیاهان دارویی بسیاری که در مجاورت آبشار نیاسر وجود دارد نیز استفاده کنید. از جمله این گیاهان می‌توان به پر سیاوش اشاره کرد. در مسیر رسیدن به آبشار غرفه‌های بسیاری برای فروش انواع عرقیات، گیاهان دارویی، خوراکی‌های محلی، گلاب، خشکبار، گل محمدی و صنایع‌دستی منطقه برپا شده است که می‌توانید برای تهیۀ سوغاتی به آنها مراجعه کنید. کارگاه‌های گلاب‌گیری نیز در این مسیر قابل بازدید است. چند غذاخوری کوچک و اسباب‌بازی برای کودکان در پارک برای رفاه حال مسافرین وجود دارد. با سفر به این محل همچنین می‌توانید از حمام و آسیاب آبی، باغ تالار و عمارت کوشک، کارگاه گلابگیری، آثار تاریخی و شهرهای قمصر و مشهد اردهال بازدید کنید. همچنین لازم به ذکر است برای پیاده‌روی در این محل کفش مناسب نیاز دارید. 
 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.