رفتن به محتوای اصلی
آبشار مارگون

آبشار مارگون

سپیدان

آبشار مارگون

27
آسمان صاف

آسمان صاف

13°c

38%

06:05

19:05

آبشار مارگون در کنار روستای «مارگون» از بخش «کمهر» و در جاده یاسوج به اقلید در استان فارس قرار دارد.

این آبشار با 70 متر ارتفاع و 100 متر پهنا در زمره آبشارهای بلند زیست بوم ایران قرار دارد. این آبشار در بالای کوهی از رشته­ کوه بلند زاگرس سرچشمه می‎گیرد و در طی مسیر، چشمه ­های جوشان بسیاری این آبریزگاه را سیراب می­کنند. این زنجیره از چشمه­ ساران پس از فرود آمدن از آبشار و کوه، در دشت روبرو با همدیگر رودخانه‌ای می­سازند که تا پیرامون شهر اردکان می­رسد و پس از آن به رودخانه «کُمهر» در فارس می‌پیوندد.

در میانه­   محل ریزش آب آبشار مارگون یک اشکفتِ آبی در دل سنگ رخنه کرده است و آب با فشار بسیار از آن به آبشار می­ریزد. راه دسترسی به این اشکفت از درون آبشار نیست، بلکه از آن سوی کوه است.

تراز آب دریاچه گاه تا به سینه­ کسانی که در آب ایستاده ‎اند، می­رسد. گفتنی­ است که آب آبشار مارگون در زمستان قندیل ­هایی زیبا و بزرگ می ­سازد.

پوشش گیاهی محیط اطراف آبشار مارگون شامل گیاهانی چون لاله­ های واژگون و ختمی، زالزالک، زرشک کوهی، سیب سرخ و زرد است، و از حیات جانوری این منطقه می­توان به خرس قهوه ای، بز، کل، پازن، خارپشت، کفتار، رودک، شغال، گرگ و روباه اشاره کرد.

روستای مارگون  در شیب کوه واقع شده و دارای معماری پلکانی است با خانه­ های چوبی، خشتی و سنگی. باغ­های سیب و گردو در این روستا گسترده ­اند. در نزدیکی روستا تنگه ای جنگلی و رودخانه­ ای پرآب است که به آبشار مارگون می‎ریزد.  آبشار زیبای مارگون در فهرست آثار ملی ایران به ثبت  رسیده است.

سایر مطالب
  • روستای مارین
    روستای مارین

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.