رفتن به محتوای اصلی
آبشار بیشه

آبشار بیشه

دورود

آبشار بیشه

37
ابرهای پراکنده

ابرهای پراکنده

22°c

34%

06:05

20:05

«آبشار بیشه» چسبیده به روستای بیشه، در بخش پاپی، در دهستان «سپید دشت»، در 65 کیلومتری خرم‌آباد و در 30 کیلومتری دورود است. آبشار بیشه در باختر تپه‌های «کلاه ‌کوه» و روستای «چشمه پریان»، در جنوب کوه ازگن، در کنار ایستگاه راه آهن دورود که از تهران به اهواز می­رود و نزدیک یک پل فلزی جای دارد. این آبشار در شمار فهرست میراث طبیعی ملی ایران است.

آبشار بیشه 58 متر بلندا و در تاج ۲۰ متر پهنا دارد. پس از فرو ریزی، آب آبشار بیشه به رودخانه سزار می‌رسد، رودخانه­ای که از «اشترانکوه» به بلندای بالای 4 هزار متر می­اید. سزار نیز سرانجام به رودخانه دز می­پیوندد. در بالای آبشار، چندین چشمه‌ است بیشه را سیراب می­کنند. گودالی از فرسایش آب زیر آبشار پدیده آمده است و در نزدیکی ­های آبشار اشکفت­ هایی کوهستانی هست. آبشار بیشه که یک سازند آهکی است، به دوران سوم زمین ­شناسی، «نوزیستی» و نزدیک به 65 میلیون سال پیش باز می­گردد. از سنگ­ های زمین آبشار می­توان کنگلومرا با برونزده ای بومی را نام برد.

روستای بیشه که روستای ایستگاه بیشه نیز نامیده می­شود، در 8 کیلومتری کوه گفه است. روستا در شمال باختری ریل راه آهن جای گرفته و زمستان­ های سردی دارد. پیرامونش را بلندی­ های رشته کوه زاگرس فرا گرفته است و جنگل­ های بلوط و سپیدار روستا پیرامونش را پوشانده است. روستای بیشه گذرگاهی است بر سر ایل­ های کوچرو است. نمایشگاه هنرهای دستی و استخر ماهی از بخش­ های دیدنی روستا هستند.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.