آبشار آتشگاه لردگان

آبشار آتشگاه لردگان

لردگان

آبشار آتشگاه لردگان

15
Few Clouds

«آبشار آتشگاه لردگان» یکی جاذبه‎های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‎آید که در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر لردگان قرار دارد. این آبشار خروشان که به واسطه چشم‎اندازی که ایجاد کرده، به آبشار مینیاتوری هم شهرت دارد، یکی از جاذبه‌های طبیعی پرطرفدار درغرب ایران بختیاری به شمار می‌رود.
در روستا و دره‎ای با نام آتشگاه، مجموعه آبشارهایی وجود دارند که به آبشارهای آتشگاه معروف‌ شده‎اند. تمامی این آبشارها در طی مسیری ۳ کیلومتری بر روی زمین در جریان‎اند و از این جهت در برخی منابع عنوان یکی از طولانی ‎ترین آبشارهای ایران را به خود اختصاص داده است.
با توجه به افزایش و کاهش حجم آب رود در فصول مختلف سال، تعداد آبشارهای ایجاد شده متغیر است و گاهی ۷ و گاهی ۱۰ آبشار تشکیل می‎شوند. مسیر آب آبشار از ارتفاعات دنا در رشته کوه زاگرس مرکزی در جنوب استان اصفهان و شمال کهگیلویه و بویر احمد سرچشمه می‌گیرد و با تشکیل رود «خرسان» آغاز می‎شود و با عبور از میان پستی‎ها و بلندی‎ها و همچنین دره‎های متعدد، یکی از سرچشمه‎های اصلی رود کارون را تشکیل می‎دهد و درنهایت به سد کارون ۳ می‎ریزد.

نزدیکی آبشار لردگان به استان خوزستان، آب و هوای گرمی را برای این منطقه به ارمغان آورده که سبب شده تا این جاذبه طبیعی در تمام فصول سال مقصدی برای گردشگران و طبیعت‎گردان باشد. جاده آسفالته، استراحت‎گاه و فضاهایی مخصوص نشستن، آلاچیق و سرویس بهداشتی از جمله امکانات موجود در اطراف آبشار آتشگاه لردگان است.
از دیدنی‎های منطقه لردگان علاوه بر آبشار، می‎توان از دره‎ها و سبزه‎زارهای وسیع هم نام برد. همچنین این خطه از وجود جاذبه‎های زمین ‎شناختی هم بی‎بهره نیست. سنگ‌های آهکی و گچی، چشم‎اندازهای منحصربه‎فرد زیبایی را در دل پوشش گیاهی منطقه به وجود آورده‎اند. برای دستیابی به مجموعه آبشارهای آتشگاه باید مسافتی ۴۰ کیلومتری را از شهر لردگان به سمت روستاهای «میلاس» و «سردشت» طی کرد. ناگفته نماند که مسیر منتهی به آبشار از نزدیک ‎ترین روستا ماشین ‎رو نیست و مسافتی هم باید پیاده شود. همچنین اگر از شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری قصد سفر به آبشار آتشگاه را دارید، مسیری حدود ۲۰۰ کیلومتر پیش‎روی شماست. 


افزودن دیدگاه جدید