رفتن به محتوای اصلی
یزدگردی

یزدگردی

روز اول

یزد اولین شهر ایرانی است که در لیست آثار جهانی سازمان یونسکو قرار گرفت. یکی از مهم‌ترین دلایلی که این شهر به عنوان بیست و دومین اثر ثبت جهانی ایران شناخته می‌شود، بافت قدیمی یزد است که همه گردشگران از آن لذت می‌برند. رسیدن به یزد از هر جای ایران که باشید کار دشواری نیست چرا که یزد هم فرودگاه دارد و هم ایستگاه راه‌آهن و بر سر راه سراسری شمال به جنوب کشور قرار گرفته و دسترسی شرق به غرب آن نیز به خوبی مهیاست.

با ورود به یزد، در اولین گام به سراغ محله فهادان و بافت قدیم شهر بروید. با گذر از کوچه پس کوچه‌های باریک یزد و عبور از زیر ساباط‌ها، حس خوب حضور در یک شهر کویری را به خوبی پیدا می‌کنید. در بافت قدیم شهر،  زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه، بقعه دوازده امام و در نهایت مسجد جامع را می‌بینید و البته در مسیر بازدید خود کارگاه‎‌های صنایع دستی و به خصوص شَعربافی و کارگاه‌های شیرینی پزی را از دست ندهید که بهترین جا برای خرید سوغاتی هستند.

حسینیه فهادانبقعه دوازد اماممسجد جامع

اگر علاقمند به خانه‌های قدیمی هستید حتما سری به خانه لاری‌ها بزنید که تزئینات هنرمندانه‌ای در اتاق‌های آن می‌توانید ببینید. در بافت قدیم شهر، تعداد زیادی خانه قدیمی وجود دارد که اکنون تبدیل به هتل سنتی شده‌اند و از بهترین گزینه‌ها برای اقامت شما می‌توانند باشند.

پس از بازدید از محله فهادان، به سراغ آتشکده زرتشتیان یزد بروید و ضمن بازدید از موزه زرتشتیان و آشنایی با آداب و رسوم آن‌ها، آتش وَرَهرام را ببینید که باور عمومی بر این است که از پیش از اسلام شعله آن خاموش نشده است.

امروز را با بازدید از بازار قدیمی یزد به پایان برسانید و برای اقامت در یکی از مجموعه‌های سنتی این شهر آماده شوید.

 

روز دوم

یزد به شهر بادگیرها معروف است اما بلندترین بادگیر آن در حاشیه شهر و در باغ دولت‌آباد واقع شده است. این بادگیر لقب بلندترین بادگیر جهان را به خود اختصاص داده است. باغ دولت‌آباد یکی از زیباترین باغ‌های شهری ایران است که در لیست باغ‌های ایرانی که به ثبت جهانی رسیده‌اند قرار گرفته است.

باغ دولت آباد

پس از بازدید از باغ دولت‌آباد، به سراغ یک موزه زیبا و متفاوت بروید. بنای موزه آینه و روشنایی یزد که به قصر آینه یزد هم معروف است، همان خانه صراف‌زاده است که ساختمانی بسیار زیبا و هنرمندانه را برپا کرده بوده است. گچبری‌ها و نقاشی‌های دیدنی، شیشه‌های رنگی، درهای چوبی و تزئینات تماشایی شما را شگفت‌زده می‌کند.

یکی از نمادهای شهر یزد، مجموعه امیرچخماق است که همواره با حضور گردشگران حال و هوای دیگری به خود می‌گیرد. نخل بزرگ و معروف یزدی‌ها که در مراسم عزاداری محرم و نخل‌گردانی استفاده می‌شود نیز در این مجموعه نگهداری می‌شود.

حال که تا میدان امیرچخماق آمده‌اید، حتما سری هم به موزه آب یزد بزنید تا با هنر و مهارت ایرانیان در پیداکردن، حفاظت و استفاده از آب در یکی از خشک‌ترین نقاط دنیا آشنا شوید. بنای موزه آب یزد، خانه‌ای قدیمی است که به نام خانه کلاهدوزها شناخته می‌شود.

 

روز سوم

امروز وقت آن است که برای شناخت  یکی از رسوم زرتشتیان یزد در گذشته راهی حاشیه شهر شوید. مقصد برج خاموشان یزد است که با نام‌های دخمه زرتشتیان و برج سکوت هم شناخته می‌شود. این برج که بر بلندی ساخته شده، محل بازگرداندن مردگان به طبیعت بوده است.

برای این که بیشترین استفاده را از زمان برده باشید، پیشنهاد بعدی ما برای روز سوم سفر، روستای فَهرَج در 30 کیلومتری مرکز یزد است. بافت قدیمی این روستا و مسجد جامع آن قطعا شما را راضی خواهد کرد.

اگر فرصت داشتید در راه برگشت سری هم به مهریز بزنید و باغ زیبای پهلوان پور را حتما ببینید.

 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.