بجنورد

گِرداگِرد هزار مسجد
از بجنورد به سبزوار

روز 1
روز 2
روز 3
روز 4

کوهستان هزار مسجد در شمال‎شرقی ایران، شهرهای زیبایی را بر گرد خود جمع کرده که قصد داریم در سفری پنج روزه، تمام آن‎ها را ببینیم.

روز اول

سرآغاز سفر از بجنورد است، در نزدیکی پارک ملی گلستان. گردشگاه بابا امان، تفرجگاه بِش‌قارداش، عمارت مفخم و آتشکده اسپاخو از جمله دیدنی‎های این شهر هستند که نوید سفری پر از شگفتی را می‎دهند. از بجنورد تا مقصد بعدی، یعنی قوچان، شهرهایی مثل چناران، شیروان و فاروج بر سر راه شما قرار دارند.

شب را در قوچان سپری کنید.

 

روز دوم

با آغاز روز به دیدن موزه مردم‎شناسی این شهر بروید. همچنین رباط سهل‎آباد و حمام شازده از جمله دیدنی‎های این شهر هستند. سپس رهسپار باجگیران شوید. شهری در نقطه صفر مرزی و هم‎مرز با ترکمنستان که به پایتخت این کشور، عشق‎آباد، بسیار نزدیک است.

باجگیران را با بازارچه مرزی‎اش میشناسند. بازارچه‎ای که با پارچه‎ها و دست‎بافت‎های ترکمن رنگ و لعاب گرفته است. این شهر در طول تاریخ محل گذر کاروانیان و مسافران بوده است. انبارهای قدیمی گمرک باجگیران در دهستان دولتخانه از جمله میراث سفر در این شهر مرزی به حساب می‎آید. پیشنهاد میکنیم شب را در یکی از خانه‎های روستایی «شمخال» اقامت کنید تا سر فرصت بتوانید از دره زیبای شمخال دیدن کنید.

روز سوم

روز سوم سفر عازم درگز و کلات نادری شوید. درگز، با پارک ملی تَندوره و تفرجگاه «چهلمیر» در ورودی این پارک، میزبان شماست. اگر به تاریخ و سایت‌های باستانی علاقمند هستید، سایت موزه بندیان درگز، شما را شگفت‌زده می‌کند.

 در ادامه به سمت کلات نادری حرکت کنید. این‎جاست که دیگر وارد قلمرو هزار مسجد می‎شوید. شهری که نامش با نادر، پادشاه افشاریان پیوند خورده است. علاوه بر عمارت خورشید و بند نادر، آبشار قرهسو هم از جمله دیدنی‎های این شهر است. بهتر است تا شب را در کلات سپری کنید و صبح روز بعد، به سمت نیشابور حرکت کنید.

روز چهارم

 می‎توانید بر سر راه خود سری هم به مشهد زده و پس از زیارت حرم امام رضا(ع) عازم شهر سنگ‎های فیروزه شوید. نه فقط فیروزه! بلکه آرامگاه عطار، خیام و کمالالملک را هم در این شهر می‎توان دید. دهکده چوبین نیشابور و منطقه باستانی شادیاخ هم از جمله دیگر دیدنی‌های نیشابور است. مقصد نهایی سفر، یعنی سبزوار در مسافتی حدود یک ساعتی نیشابور قرار دارد. می‎توانید برای اقامت شبانه در نیشابور بمانید یا عازم سبزوار شوید.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.