رفتن به محتوای اصلی
گلاب‌گیری در ییلاقات کاشان

گلاب‌گیری در ییلاقات کاشان

 

 

روز اول

بهار و به خصوص اردیبهشت، فصل گلاب‌گیری است و معروف‌ترین مقصد مراسم گلاب‌گیری در مرکز ایران کاشان و ییلاقات اطراف آن است.

اما گلاب‌گیری بهانه‌ای است تا یک دل سیر کاشان و روستاهای اطراف را بگردیم. در این پیشنهاد سفر قصد داریم گشتی در کاشان و ییلاقات کاشان بزنیم.

هرچند گلاب قمصر از قدیم شهرت زیادی داشته است اما به جز قمصر، روستاهای دیگری نیز در اطراف کاشان، گل‌محمدی برداشت می‌کنند و خودشان گلاب‌گیری می‌کنند یا گل‌ها را به قمصر ارسال می‌کنند.

اگر از سمت شمال در مسیر کاشان هستید، با گذر از تهران و قم، نرسیده به کمربندی کاشان تابلوی نیاسر را خواهید دید. نیاسر هم گلاب‌گیری دارد. برداشت گل از باغ‌های وسیع گل‌محمدی در اطراف نیاسر شروع شده و در برخی از همین باغ‌ها دستگاه‌های گلاب‌گیری پیش چشم شما، این سنت دیرین منطقه را به نمایش می‌گذارند.

در مرکز نیاسر، پس از بازدید از آبشار نیاسر و غار دستکند رئیس هم می‌توانید با شیوه گلاب‌گیری و البته تهیه عرقیات دیگر آشنا شوید. نمای شهر نیاسر از بالای آبشار بسیار دیدنی است. راستی تا در نیاسر هستید، آتشکده یا چهارطاقی آن را فراموش نکنید.

در بازگشت از نیاسر می‌توانید مسیر خود را به سمت روستای برزُک انتخاب کنید. این روستا در مجاورت منطقه حفاظت‌شده قمصر و برزک واقع شده است و علاوه بر مناظر طبیعی و پوشش گیاهی و جانوری خاص، بافت قدیمی دیدنی و اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی خوبی برای اقامت شبانه دارد. البته در این روستا هم مراسم گلاب‌گیری برگزار می‌شود که خود می‌تواند هدف شما باشد. خانه تاریخی ذاکری‌ها و خانه روحانی از جاذبه‌های برزک هستند.

با عبور از کاشان، تابلوی خروجی قمصر، راهنمای شما برای رسیدن به مشهورترین مرکز گلاب‌گیری منطقه خواهد بود. فراموش نکنید که قمصر در اردیبهشت‌ماه میزبان هزاران هزار گردشگر است و با ترافیک زیاد روبرو خواهید شد. پس طوری برنامهریزی کنید که صبح زود به قمصر برسید و در تمام لحظات این سفر با صبر و حوصله، از لحظات حضور در منطقه لذت ببرید.

پس از بازدید از مراسم گلاب‌گیری، کاشان گردی بهترین گزینه است. از باغ فین کاشان که یکی از باغ‌های ایرانی ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو است گرفته تا خانه‌های تاریخی و بافت تاریخی و دیدنی شهر و در روزهای غیرتعطیل، بازار شهر گزینه‌های اصلی بازدید شما هستند.

اگر سفر شما بیش از یک روز طول می‌کشد و فرصت کافی دارید، به سمت نطنز و یا ابیانه در دامنه‌های قله کرکس راهی شوید و این سفر بهاره را تکمیل کنید.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.