رفتن به محتوای اصلی
گردش در شهر صابون و گنبد!

گردش در شهر صابون و گنبد!

آذربایجان شرقی
1
تهران

تهران

شهر تهران پایتخت ایران است و در دامنه های جنوبی رشته کوه های البرز و در ارتفاع ۹۰۰ تا ۱۸۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد. تهران از شمال به نواحی کوهستانی و از جنوب به نواحی کویری منتهی شده و به دلیل وسعت و گستردگی آب وهوای آن در جنوب و شمال متفاوت است. نواحی شمالی دارای آب وهوای سرد و خشک و نواحی جنو
2
زنجان

زنجان

شهر زنجان در شمال غرب استان زنجان در منطقه ای کوهستانی در ارتفاع 1663 متری از سطح دریا قرار دارد. ناهمواری های این شهرستان به کوه های زنجان شمالی و کوه های زنجان جنوبی تقسیم شده است. وضعیت اقلیمی این شهر به گونه ای است که دارای تابستان های گرم و معتدل و زمستان های سرد است. این شهرستان دارا
3
تبریز

تبریز

شهر تبریز یکی از شهرهای بزرگ و قدیمی ایران است و در دامنه کوه سهند (آتشفشان خاموش) واقع شده است. این شهر از سمت شمال، جنوب و شرق به کوهستان و از سمت غرب به زمین های هموار و شوره زارهای تلخه رود محدود می شود و به شکل یک چاله نسبتاً بزرگ و یا یک جلگه بین کوهی با طبیعت زی
4
مراغه

مراغه

شهر مراغه در 135 کیلومتری جنوب غربی استان آذربایجان شرقی، در مشرق دریاچه ارومیه،  بر دامنه جنوبی کوه سهند، در کنار رودخانه صوفی چای و در ارتفاع 7/1477 متری از سطح دریا قرار دارد. آب ‌و هوای مراغه متعدل، متمایل به سرد و نسبتاً مرطوب است.  شهرستان مراغه دارای دو بخش«مرکزی» و «سراجو

روز اول

حتما تا به حال نام صابونی با عنوان صابون مراغه‌ای را شنیده‌اید. همان صابون‌های زردرنگ مربع شکل بزرگ که قدیمی‌های از مشتریان همیشگی آن بودند. یکی از اولین کارخانجات صابون‌سازی ایران در مراغه ساخته شده است و محصول آن با نام شهر معروف شد.

اما مراغه فقط صابون ندارد. این منطقه جاذبه‌های دیدنی دیگری را نیز در خود جای داده است که می‌تواند در فصل تابستان میزبان شما باشد.

مراغه در استان آذربایجان شرقی و جنوب تبریز واقع شده است. ازتبریز حدود 140 کیلومتر فاصله دارد و در مدت زمانی کمتر از 2 ساعت می‌توان به آن رسید. فاصله آن از تهران حدود 600 کیلومتر است و برای رسیدن به پایتخت ایلخانان، نیازی به رفتن به تبریز نیست. در اتوبان زنجان تبریز، نرسیده به هشترود، جاده مراغه در جهت غرب با تابلوی راهنما مشخص شده است.

راه دیگر رسیدن به مراغه، قطار است. ایستگاه راه‌آهن مراغه یکی از دیدنی‌های این شهر است و ساختمان قدیمی و فضای ایستگاه شما را به یاد فیلم‌هایی از جنگ جهانی دوم می‌اندازد!

رودخانه صوفی‌چای که از میان شهر مراغه می‌گذرد تبدیل به تفرجگاهی با صفا برای مردم و میهمانان شهر شده است. پرواز پرندگان مختلف در کنار آب فضای دلنشینی را پدید آورده که شما پیوند شما را با طبیعت زیبا در وسط شهر ممکن می‌کند.

اما مراغه از نظر جاذبه‌های تاریخی نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. معروف‌ترین آن‌ گنبدهای سرخ، گنبد مدور و گنبد کبود است و گنبد غفاریه در حاشیه رودخانه صوفی‌چای و در پارکی به همین نام واقع شده است.

تقریبا بیشتر این جاذبه ها در نزدیکی هم قرار دارند و بازدید از آن‌ها رایگان است. شما می‌توانید با یک برنامه‌ریزی مناسب، مراغه‌گردی با پای پیاده را تجربه کنید.

خواجه نصیرالدین طوسی، دانشمند شهیر ایرانی رصدخانه معروف مراغه را بر بلندای کوهی که اکنون به نام رصدخانه شناخته می‌شود بنا کرده است. بقایای این رصدخانه که در قرن هفتم هجری قمری و به عنوان یکی از اولین رصدخانه‌های جهان ساخته شده است هنوز هم دیده می‌شود و البته گنبد بزرگ سفیدی که بر روی آن ساخته شده است و از همه جای شهر دیده می‌شود.

در بیرون شهر نیز معبد مهر و سایت فسیلی، از آثار مهم به جای مانده در این شهر است. معبد مهر یکی از آثار مهم آیین مهر ایرانیان در روستای ورجوی درست در جنوب شهر مراغه و فاصله 6 کیلومتری از ایستگاه راه‌آهن قرار گرفته است. سایت فسیلی مراغه یکی از جاذبه‌های کم‌نظیر ایران است که دیدن آن به شدت توصیه می‌شود. این سایت در فاصله 30 کیلومتری شرق مراغه و حوالی روستاهای قَرطاوُل و شَلیلوَند آماده بازدید گردشگران است.

کلیسای سنت توماس، مسجدهای چوبی مراغه، مسجد طاق و موزه ایلخانی از دیگر جاذبه‌های این شهر است. عمده جاذبه‌های تاریخی مراغه از زمان حکومت ایلخانان در این شهر برجای مانده است چرا که هر چه باشد سال‌ها پایتخت این سلسله بوده است.

راستی یادتان نرود علاوه بر صابون مراغه‌ای، باسلقو گردویی، خشکبار و کوفته مراغه‌ای نیز بسیار شهرت دارند. دست خالی برنگردید!


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.