رفتن به محتوای اصلی
کاخ تابستانه ناصری در نزدیکی تهران

کاخ تابستانه ناصری در نزدیکی تهران

کرج

با وجود این که شهر تهران در دامنه‌های کوه توچال شکل گرفته است، همواره تابستان‌های گرمی داشته است و مردم برای فرار از گرما به نقاط خوش آب و هوای اطراف پناه می‌برده‌اند و در این میان شاهان و درباریان و کسانی که توانایی مالی بیشتر داشته‌اند بهترین‌ها را انتخاب می‌کرده‌اند.

ناصرالدین شاه قاجار یکی از پادشاهان ایران بوده که پایتختش تهران بود. یکی از مکان‌های موردعلاقه ناصرالدین شاه در تابستان‌های تهران، روستای شهرستانک بود. به همین دلیل دستور داد تا کاخی در این منطقه بنا کنند که به کاخ ناصری مشهور شد. البته اکنون متاسفانه بخش زیادی از این کاخ تخریب شده و نیاز به بازسازی اساسی دارد.

برای یک سفر یک روزه از تهران به شهرستانک باید راهی جاده کرج چالوس شوید که یکی از زیباترین جاده‌های کوهستانی خاورمیانه است. در این مسیر از سد امیرکبیر و دریاچه وسیع آن را عبور خواهید کرد و با رسیدن به «پل خواب»، سنگنوردان را مشغول تمرین صخره‌نوردی روی دیواره عظیم پل خواب می‌بینید.

جاده چالوس

این مسیر پر است از آبشارها و روستاهای زیبا که هر کدام قابلیت یک برنامه سفر یک روزه را خواهند داشت. از همه آن‌ها عبور کنید تا به مقصد اصلی برسید.

به فاصله حدود 60 کیلومتری کرج، با تابلوی بزرگی که نام شهرستانک بر روی آن نوشته شده است روبرو می‌شوید، بعد از آسارا و قبل از گچسر. اینجا به سه راهی شهرستانک معروف است و در این محل از جاده اصلی جدا می‌شوید. ده کیلومتر جاده آسفالته مناسب، شما را به روستای شهرستانک می‌رساند.

شهرستانک درست بر روی مرز استان‌های البرز و مازندران واقع شده است و اتوبان در دست احداث تهران شمال از آن می‌گذرد. جاده را تا انتها رفته تا به پارکینگ روستا برسید. ماشین را همینجا پارک کنید و برای یک پیاده‌روی دلچسب تابستانی در کوچه‌باغ‌های روستا آماده شوید.

با عبور از بافت مسکونی روستا، مسیر کنار رودخانه را در پیش بگیرید. میوه‌های تابستانی مدام به شما چشمک می‌زنند اما بسیار مراقب باشید که بدون اجازه به سمت آن‌ها نروید که روستاییان بسیار حساس هستند و البته حق هم دارند که نسبت به دسترنج خود هوشیار باشند.

بعد از یک ساعت پیاده‌روی در میان باغات روستا، به محوطه کاخ ناصری می‌رسید که چشمه آبی در کنار آن از زمین می‌جوشد. بساط ناهار خود را در سایه درختان بزرگی که در اطراف باغ است پهن کنید و به تماشای کاخ بروید.

اگر اهل طبیعت‌گردی و کمی کوهپیمایی هستید، با حدود نیم ساعت پیمایش به چشمه گله‌گیله می‌رسید که در بالادست کاخ است. چشمه‌ای پرآب و بسیار سرد که آب گوارایی دارد.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.