رفتن به محتوای اصلی
پرواز از آشیانه عقاب‎ تا تخت سلیمان

پرواز از آشیانه عقاب‎ تا تخت سلیمان

از قزوین به تکاب
1
قزوین

قزوین

قزوین یکی از شهرهای بزرگ ایران در 130 کیلومتری غرب تهران و در ارتفاع ۱۲۷۸ متری از سطح دریا واقع شده است. بخش شمالی شهرستان قزوین را کوهستان های البرز با چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبا و قسمت جنوبی و شرقی آن را دشت نسبتا همواری احاطه نموده است. آب و هوای این شهر در تابستان خنک و در زمستان سرد است.&
2
زنجان

زنجان

شهر زنجان در شمال غرب استان زنجان در منطقه ای کوهستانی در ارتفاع 1663 متری از سطح دریا قرار دارد. ناهمواری های این شهرستان به کوه های زنجان شمالی و کوه های زنجان جنوبی تقسیم شده است. وضعیت اقلیمی این شهر به گونه ای است که دارای تابستان های گرم و معتدل و زمستان های سرد است. این شهرستان دارا
3
تکاب

تکاب

شهر تکاب در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی در ارتفاع 1765 متری از سطح دریا واقع شده است. این شهر از سمت شمال به استان آذربایجان شرقی، از سمت جنوب به استان کردستان، از سمت غرب به شهرستان شاهین‌ دژ و از سمت شرق به استان زنجان محدود می‌ شود. تکاب از نواحی مرتفع و کوهستانی است که آب و هوایی نسبتاً سر

 

روز اول

قزوین، روزگاری پایتخت حکومت صفوی بود. پس اگر در این شهر بنایی به نام چهلستون دیدید، تعجب نکنید. چهلستون قزوین مقدمه‎ای بر ساخت چهلستون اصفهان بوده است.

برای رسیدن به آشیانه عقاب، باید از قزوین به دل البرز بزنید. ابتدا مسیری کوهستانی را طی کرده و سپس وارد دشتی وسیع می‌شوید. با عبور از شهر «معلم کلایه»، اندک اندک کوهی از دوردست به چشم می‎آید که با کوهستان اطرافاش تفاوت دارد. این کوه همان الموت یا آشیانه عقاب است که زمانی به حسن صباح، رهبر فرقه اسماعیلیه اختصاص داشته است. بهتر است پس از دیدن قلعه، شب را در اقامتگاه‎های روستای الموت سپری کرده و صبح روز بعد عازم قزوین و ابهر شوید.

الموت

 

 

روز دوم

در مسیر ابهر، شهری به نام تاکستان قرار دارد که به واسطه مزارع انبوه انگور، به این نام خوانده می‎شود. در موسم برداشت انگور کنار جاده پر از کشاورزانی میشود که محصولات خود را برای فروش عرضه می‎کنند. اقامت شبانه در ابهر یا تاکستان، شما را برای بازدیدهای روز بعد آماده خواهد کرد.

با طلوع آفتاب عازم سلطانیه شوید. گنبد مشهور سلطانیه، یکی از بلندترین گنبدهای آجری جهان و همچنین مقبره‎های سلطانیه را پیش از ظهر ببینید. اگر به بناهای مرموز و دستکند علاقمندید، از سلطانیه راه روستای «ویَر» را در پیش گرفته و سری هم به معبد اژدها یا «داش کَسَن» بزنید.

با تمام این اوصاف، هنگام غروب به زنجان خواهید رسید. شب را استراحت کنید.

گنبد سلطانیه

 

 

روز سوم

صبح روز سوم سفر، به سراغ موزه مردان نمکی، موزه رختشویخانه و بازار زنجان بروید. پس از صرف ناهار، زنجان را ترک کنید و مسیر خود را به سمت تکاب ادامه دهید.پیش از غروب به تکاب خواهید رسید. شب را در تکاب اقامت کنید.

رختشویخانه

 

 

روز چهارم

صبح روز بعد، شاداب و پرانرژی به سراغ قلمرو سلیمان بروید! تخت سلیمان، یکی از آثار جهانی ایران و پهنه‎ای پر رمز و راز به شمار میرود. از دریاچه ژرف تخت سلیمان و بناهای مخروبه آن تا زندان سلیمان، همه و همه خبر از رازی میدهند که تاکنون سر به مهر باقی مانده است.

تخت سلیمان

 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.