رفتن به محتوای اصلی
پاییز رنگ به رنگ گلستان

پاییز رنگ به رنگ گلستان

1
گرگان

گرگان

گرگان از شهرهای شمالی ایران است که در ارتفاع 3/13 متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای این شهر معتدل و تابستان هایی نسبتاً گرم و شرجی دارد. شهرستان گرگان از نظر ویژگی های طبیعی دارای سه ناحیه جلگه ای، کوهپایه ای و کوهستانی است که نقاط جنوبی آن دارای اقلیم کوهستانی و نواحی شمالی اقلیم نیمه مرطوب
2
ناهارخوران

ناهارخوران

ناهارخوران یک بوستان بزرگ جنگلی در روستای «ناهارخوران» از دهستان «استرآباد»، در 10 کیلومتری روستای ییلاقی «زیارت» در دره «خاصه رود» و در 8 کیلومتری جنوب شهر «گرگان» است. جنگل ملی ناهارخوران بخشی از جنگل باستانی هیرکانی ایران است که پیدایش آن به دوران ژوراسیک، نزدیک ب
3
روستای زیارت

روستای زیارت

روستای گردشگری زیارت با ارتفاع هزار متر از سطح دریا روی شیب کوه در دره ی رودخانه ی «خاصه رود» و میان دو دامنه ی کوهستانی و جنگلی قرار دارد. این روستا با داشتن آب و هوایی مطبوع منطقه ای ییلاقی به شمار می آید. در تابستان آب و هوایی خنک و در زمستان هوایی سرد دارد. این روستا با داشتن جاذبه

 

روز اول

بهانه این سفر،  بازدید از بخشی از اثر ثبت جهانی ایران با عنوان جنگل‌های هیرکانی است که به عنوان بیست و چهارمین جاذبه ایران مورد تایید سازمان جهانی یونسکو قرار گرفت. جنگل‌های هیرکانی بعد از کویر لوت، دومین اثر طبیعی ایران است که در سطح جهانی مطرح می‌شود. اما برای دیدن این جنگل‌های باستانی این بار راهی استان گلستان می‌شویم. مقصد شهر گرگان است که خوشبختانه دسترسی به آن از زمین و هوا به راحتی امکان‌پذیر است. گرگان فرودگاه فعالی دارد و همچنین یکی از قدیمی‌تری ایستگاه‌های راه‌آهن ایران در این شهر قرار دارد.

 در استان گلستان علاوه بر چشم اندازهای بی نظیر و بکر جنگلی آثار تاریخی قابل توجهی وجود دارد که از آن جمله می توان به خانه باقری‌ها، مسجد جامع گرگان و بازار محلی و تاریخی نعلبندان اشاره کرد. بناهای یاد شده  همگی در بافت قدیم گرگان و در فاصله کمی از یکدیگر قرار گرفته‌اند. خانه تقوی‌ها‌ از دیگر خانه‌های تاریخی گرگان است که می‌تواند در برنامه بازدید  شما قرار گیرد.

مدرسه تقوی

 برخی از صنایع دستی استان  مانند قالی ترکمن شهرت جهانی دارند. اگر علاقمند به صنایع دستی هستید، از تماشای خانه امیرلطیفی لذت خواهید برد. این خانه که از دوران قاجار به جامانده هم‌اکنون میزبان موزه صنایع دستی گرگان است و در بازدید از آن با یک تیر، دو نشان زده‌اید! و هم از معماری زیبای خانه و هم از صنایع دستی  نمایش داده شده در آن بازدید خواهید کرد.

برای شما که از دیدن خانه‌های قدیمی لذت می‌برید، بازدید از خانه تاریخی کبیر قطعا لذت‌بخش خواهد بود. این خانه که با عنوان خانه گفتمان شهر فعال است، در بافت قدیم گرگان و البته با فاصله بیشتر از محله نعلبندان و در محله دوشنبه‌ای واقع شده است.

سرزمین گرگان تاریخ کهنی دارد  در موزه باستان‌شناسی گرگان که با نام موزه گرگان هم شناخته می‌شود علاقمندان می توانند با بخشی  از تاریخ و اشیاء عتیقه مکشوفه در کاوشهای باستان شناسی این استان آشنا شوند.

اگر گشت و گذار خود را از صبح زود شروع کنید و با برنامه پیش بروید، احتمالا فرصت خواهید داشت تا مدرسه عمادیه گرگان را هم ببینید که یکی از بناهای زیبای عصر صفوی در این منطقه است.

مدرسه عمادیه

در زمان حضور خود در گرگان سری هم به برج گرگان بزنید که با معماری بسیار زیبا، به عنوان دومین برج بلند مدرن شهری بعد از برج میلاد  در ایران شناخته می‌شود.

 

روز دوم

 در روز دوم سفر به قلب جنگل های هیرکانی خواهیم رفت. برای تماشای پاییز رنگ به رنگ گلستان کافیست راهی  یکی از زیباترین پهنه های جنگلی منطقه یعنی جنگل ناهارخوران شوید این جنگل ها بیش از 40 میلیون سال قدمت دارد. این منطقه اقلیمی معتدل و مرطوب دارد و از جمله گونه‌های گیاهی این جنگل، درختان بلوط، انجیلی، ممرز، افرا، نمدار، گیلاس وحشی، آزاد، خرمندی و درختچه‌های تمشک، کوله خاس گرگانی، ازگیل و ولیک هستند که همگی بومی منطقه اند.اگر از جنگل های ناهارخوران به  سمت جنوب  پیش برویم پس از  ۷ کیلومتر به روستای زیارت  خواهیم رسید. این روستا دارای دو آبشار بلند و چشمه آب گرم  بوده و  از ییلاق‌های معروف شمال و نقاط دیدنی منطقه‌است و به لحاظ معماری بومی جذابیت های بصری ویژه ای دارد و از نظر قدمت آن را جزو ۲۰ روستای برتر گردشگری ایران می دانند.

نهارخورانآبشار زیارت

اگر هنوز تشنه دیدن پاییز رنگارنگ هستید، پارک جنگلی قُرُق در فاصله‌ای بسیار نزدیک از گرگان و پارک جنگلی دَلَند از دیگر گزینه‌های پیش روی شماست.

سایت باستانی تورنگ تپه در فاصله حدود 30 کیلومتری شمال شرقی گرگان با قرار گرفتن در کنار آبگیری زیبا، یکی دیگر از دیدنی‌های این شهر است که در روز دوم سفر می‌توانید به سراغ آن بروید.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.