ساحل چابهار

همسفر رستم در سیستان
از زاهدان تا چابهار

روز 1
روز 2
روز 3
روز 4
روز 5

روز اول

بعد از گشت و گذار در شهر زاهدان، به سمت مرز راهی شده و عازم میرجاوه شوید. هنگام حرکت در جاده، تابلوهای راهنما نام میرجاوه و مرز پاکستان را در کنار یکدیگر نشان می‎دهند. میرجاوه تنها مرز شرقی ایران است که امکان عبور و مرور گردشگران به کشور پاکستان از طریق آن فراهم است. همچنین ایستگاه راه آهن میرجاوه یکی از دیدنی‎های تاریخی این شهر مرزی به شمار می‎رود.

 

روز دوم

صبح روز دوم میتوانید میرجاوه را به مقصد خاش ترک کنید. در طول مسیر غار لادیز، که آبی همواره جاری دارد شما را متعجب خواهد کرد. در ادامه روستای تمین به همراه گورستان تاریخی «هفتاد ملا» را ببینید. فراموش نکنید که از چشم‎انداز قله باشکوه تفتان هم عکسی به یادگار ثبت کنید.

با نزدیک شدن به غروب آفتاب، خود را به خاش برسانید و شب را در یکی از اقامتگاه‎های این شهر سپری کنید.

هفتاد ملا

 

روز سوم

با آغاز روز سوم، بهتر است مسیر خود را از خاش به سمت سراوان ادامه دهید. اگر از سراوان به طرف شرق و مرز پاکستان ادامه مسیر دهید، به روستای کلپورگان می‌رسید که در آن میتوانید فرآیند ساخت سفال مشهور این روستا را از نزدیک ببینید. ساخت این نوع از سفال دست‎ساز، توسط بانوان روستا به شیوه هزاران سال پیش همچنان رواج دارد.

علاوه بر سفال کلپورگان، سنگ نگارههای دره نگاران، قلعه باستانی سینوکان، قلعه تاریخی بخشان، مسجد جامع دِزَک، غار مشکوتک کلپورگان، روستای ناهوک و کوهک و درنهایت قلعه کُنت از جمله دیدنی‎های سراوان به شمار می‎روند. پس با اینهمه اثر تاریخی بهتر است تا فکر اقامت شبانه در سراوان باشید.

کلپورگان

 

روز چهارم

چهارمین روز سفر خود در پهنه سیستان را پیش از رسیدن به چابهار، به دیدن شهرهای راسک، پیشین و سرباز اختصاص دهید. میتوانید از باغ‎های میوه گرمسیری و نیمه گرمسیری همچون موز، انبه، پاپایا و مرکبات در مسیر دیدن کنید و از محصولات آن خریداری کنید. پیشنهاد می‎کنیم شب را در یکی از شهرهای شهرستان سرباز سپری کنید.

 

 

روز پنجم

با طلوع آفتاب در روز پنجم، کم‎کم به سمت آخرین مقصد این سفر، یعنی چابهار رهسپار شوید. دیدنی‎های چابهار نیاز به تعریف ندارند. از کوه‎های مریخی و چشمه‎های گل‎فشان گرفته تا لباس‎های آیینه ‏دوزی شده بلوچی، همه و همه آماده‎اند تا لذت سفر شما را در منتهی‎الیه جنوب‎شرقی ایران تکمیل کنند.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.