رفتن به محتوای اصلی
همسفر با ارس تا کاسپین

همسفر با ارس تا کاسپین

از منطقه آزاد ارس تا منطقه آزاد انزلی

 

روز اول

این مسیر سفر از منطقه آزاد ارس و شهر جلفا آغاز می‎شود. جلفا در فاصله 140 کیلومتری شمال تبریز قرار دارد و همه ساله به خصوص در ایام نوروز پذیرای گردشگران است. شهرستان جلفا آثار تاریخی و دیدنی زیادی دارد. از جمله آن‎ها می‎توان به کلیساهای سنت استپانوس و چوپان اشاره کرد. کاروانسرای خواجه‌نظر در نزدیکی جلفا، حاشیه رود ارس و در مسیر کلیسای سنت استپانوس قرار دارد. برج دوزال، حمام کُردشت، آبشار آسیاب خرابه و روستای اشتبین هم از جمله دیدنی‎های اطراف جلفا به شمار می‎روند. مقصد بعدی این سفر کَلِیبَر است. شهری که با «قلعه بابک» شناخته می‌شود. برای رسیدن به کلیبر باید جاده مرزی در حاشیه رود ارس را در پیش گرفت، از دل جنگل‎های ارسباران گذر کرد و به کلیبر رسید. برای رسیدن به کلیبر باید از مسیر جاده مرزی به سمت جنوب رفت. کلیبر، یکی از شهرستان‎های استان آذربایجان شرقی است که به داشتن باغ‎های زغال‎اخته ترش و خوشمزه مشهور است. با اقامتی شبانه در کلیبر، استراحت کنید.

 

روز دوم

صبح روز دوم سفر، پس از دیدن قلعه بابک رهسپار پارس‎آباد شوید. با حرکت به سمت پارس‎آباد، وارد استان اردبیل می‎شوید. در این شهر، دَشت مُغان را خواهید دید که نام جلگه‌ای سرسبز در شمالی‌ترین بخش استان اردبیل است. برج سنگی قارلوجا و قلعه اولتان نیز از جمله دیدنی‎های پارس‎آباد به شمار می‎آید. فرش‎بافی از جمله مهم‌ترین صنایع دستی پارس‎آباد است. عشایر و روستاییان منطقه مغان در استان اردبیل «وِرنی»‌های نفیسی هم تولید می‌کنند که دارای نقش و نگارهای بومی هستند.

 

روز سوم

صبح روز سوم به سمت اردبیل حرکت کنید. سایت میراث جهانی «آرامگاه شیخ صفی‎الدین اردبیلی» در دل شهر اردبیل می‎تواند سرآغاز خوبی برای گشت و گذار در این شهر باشد. فراموش نکنید تا در خیابان‎های منتهی به بقعه شیخ صفی، حلواهای خوش‎طعم اردبیل را هم امتحان کنید. دریاچه شورابیل هم در داخل شهر اردبیل قرار دارد. اما برای کشف دیدنی‎های بیشتری در اردبیل باید به اطراف این شهر سری زد. پس حتماً یک شب اقامت در اردبیل را در برنامه خود داشته باشید.

 

روز چهارم

صبح روز چهارم به سمت آستارا حرکت کنید و اردبیل خنک را به قصد کرانه‎های مرطوب خزر ترک کنید. نخستین شهر پیش‎رو آستارا است. شهر خانه‎هایی با پشت‎بام‎های سفالی! در مسیر عبور از گردنه حیران، فرصت سوارشدن بر تله‌کابین حیران را دارید و با رسیدن به آستارا، بازار آستارا و در ادامه تالاب استیل دیگر انتخاب‎های شما خواهد بود. آبشار پرشکوه لاتون نیز با ارتفاع بیش از 100 متر در جنگل‌های لوندویل در انتظار طبیعت‌گردان است.

 

روز پنجم

روز پنجم با طلوع آفتاب در روز پایانی سفر، از کنار دریای کاسپین، به سمت انزلی حرکت کنید. بندر زیبای انزلی که تبدیل به یک منطقه آزاد تجاری شده است، به تالاب خیره‎کننده‎اش مشهور است. بلوار ساحلی بندر انزلی نیز مسیر دلپذیری برای قدم‎زدن در کنار بندر فراهم آورده است.....


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.