مشهد تا کلات نادری

مشهد تا کلات نادری

خراسان رضوی

شهر مشهد یکی از مقاصد همیشگی سفر ایرانیان است. مشهد فصل نمی‌شناسد و در تمام ماه‌های سال میزبان زائرین و گردشگران ایرانی و خارجی است. اما استان خراسان رضوی و شهرهای اطراف مشهد، میزبان جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیاری است که بیشتر مسافران فرصت تماشای آن‌ها را از دست می‌دهند.

اگر در فصل تابستان راهی مشهد هستید، پیشنهاد برنامه یک روزه جذابی را برای شما داریم و آن سفر یک روزه به کلات نادری و تماشای جاذبه‌های این منطقه است.

صبح زود از مشهد به سمت شمال و جاده کلات حرکت کنید. مقصد شهرستان کلات نادری است در شمال شرقی ایران و بر روی مرز ترکمنستان. جاده مشهد به کلات، کوهستانی و بسیار زیباست چرا که در دامنه شرقی کوه‌های هزارمسجد ساخته شده است. این جاده حدود 150 کیلومتر طول دارد اما برای عبور از آن به زمانی بیش از دو ساعت و نیم نیاز دارید. هرچند شهرها و روستاهای مسیر مانند آبگرم، قلعه نو و زو میزبان جاذبه‌های توریستی دیدنی هستند اما از آن‌جایی که این سفر یک روزه است، زمان زیادی ندارید و باید مستقیم به سمت کلات نادری حرکت کنید.

انتهای این جاده جنوبی شمالی به تونلی می‌رسد که یکی از مهیج‌ترین قسمت‌های این سفر است. تونلی که عملا تنها راه دسترسی به شهر است. با عبور از این تونل بلند، شما وارد مقر فرمانروایی نادرشاه افشار می‌شوید. همه چیز در اینجا رنگ و بوی نادرشاه دارد.

بلافاصله بعد از عبور از تونل، سمت چپ شما تنگه‌ای است که به موازات کوه می‌رود و دربند نام دارد. پیش از بهره‌برداری جاده جدید و تونل، تردد مردم کلات از طریق دربند انجام می‌شده است. در ابتدای این تنگه، برج ارغون‌شاه و کتبیه نادری بر بلندای کوه دیده می‌شود.

اما معروف‌ترین جاذبه منطقه یعنی کاخ خورشید یا عمارت خورشید در مرکز شهر بنا نهاده شده است. روبروی کاخ نادری، مسجد کبودگنبد از زمان سلجوقیان به یادگار مانده است.

در خیابان اصلی شهر به مسیر خود ادامه دهید. به موازات رودخانه کلات، مزارع کشاورزی و شالیزارها در کنار کوه‌های صخره‌ای کلات خودنمایی می‎کنند. البته در سال‌های اخیر به دلیل کم‌آبی اجازه برنج‌کاری در کلات به صورت بسیار محدود داده می‌شود.

در بیرون شهر، اثری دیگر منتسب به افشاریان وجود دارد که به بند نادر معروف است. بند نادری کلات یکی از قدیمی‌ترین سدهای ایران است که به روایتی در زمان سلجوقیان ساخته شده است و نادرشاه آن را بازسازی کرده است. این بند بر روی رودخانه ژرف‌رود و در تنگه‌ای عمیق و زیبا ساخته شده است و شما این امکان را دارید تا نمای تنگه و دیواره سد را همزمان ببینید.

پس از گشت و گذار در شهر و عبور از تونل، راهی روستای قره‌سو در فاصله 3 کیلومتری کلات شوید. اینجا یکی از زیباترین مسیرهای طبیعی استان خرسان رضوی میان صخره‌های عظیم میزبان شماست. مجموعه‌ای از آبشارهای پشت سر هم که می‌توانید از طریق پله‌هایی که در کنار این آبشارها نصب شده است، تا انتهای تنگه را پیمایش کنید و به دشت پایانی و چشمه قره‌سو برسید.

عبور از این پله‌ها کار سختی نیست و نیازی به تخصص کوهنوردی یا سنگ‌نوردی ندارد. فقط کافیست آمادگی بدنی کافی برای حدود دو ساعت طبیعت‌گردی داشته باشید. با این آبشارنوردی هیجان‌انگیز، سفر یک روزه به کلات به پایان می‌رسد و باید راه بازگشت به مشهد را در پیش بگیرید.


افزودن دیدگاه جدید