رفتن به محتوای اصلی
مسیر غار و تپه و سنگ‎نگاره!

مسیر غار و تپه و سنگ‎نگاره!

از همدان به خرم‎آباد

 

روز اول

مسیر سفر همدان به خرم‎آباد با دیدن جاذبههای گردشگری از جمله آرامگاه ابوعلی‌سینا، آرامگاه باباطاهر و شیرسنگی آغاز می‎شود که به خصوص در فصل بهار پذیرای مسافرانی از اقصینقاط ایران و جهان است. علاوه بر جاذبههای داخل شهر همدان، میتوان از تپه هگمتانه، روستای لالهجین و سفالهای مشهورش و همچنین کتیبه گنجنامه نام برد. پیشنهاد میکنیم در مدتی که در همدان هستید، بازدید از غار علیصدر را از قلم نیاندازید.

آرامگاه بابا طاهر

پس از دیدن همدان، پای در مسیر کنگاور بگذارید. شهری که با معبد آناهیتایش مشهور است. پس از آن به سمت کرمانشاه حرکت کرده و نخستین شب را در این شهر سپری کنید.

 

روز دوم

صبح روز دوم فرصت کافی خواهید داشت تا طاق بستان، بیستون، تکیههای معاون‎الملک و بیگلربیگی، گوردخمههای اسحاق‎وند و دکان داوود و طاق گرا را ببینید. سعی کنید تا شب نشده، خود را به ایلام برسانید و مکان مناسبی برای اقامت پیدا کنید.

تکیه بیگلر بیگی

 

 

روز سوم

صبح روز سوم سفر، گردش خود را در ایلام و اطراف آن دنبال کنید. قلعه اسماعیل خان، غار کناتاریکه، طاق شیرین و فرهاد، نقش برجسته ملکشاهی و منطقه حفاظت شده کبیرکوه از جمله دیدنی‎های این شهر به شمار می‎روند.

مقصد بعدی صالح‎آباد است. این شهر مرکز بخش صالح‌آبادِ شهرستان مهران است. کتیبه تخت خان، سنگ نوشته تخت خاتون و غار زینگان از جمله دیدنیهای صالح‎آباد به شمار می‎روند. شب را در صالح‎آباد سپری کنید.

 

 

 

روز چهارم

صبح روز بعد به سمت مقصد بعد، یعنی دره‎شهر حرکت کنید.

در دره‎شهر قلعه‎های هزاردرب و جهانگیرآباد را ببینید و از تپههای کوزه‎گران و تیخان دیدن کنید. تنگ بهرام چوبین و آتشکده دره‎شهر را از قلم نیاندازید. در اطراف درهشهر هم روستاهای دیدنی زیادی از جمله روستای زید و چمنمشت وجود دارند.

دره شهر

 

روز پنجم

صبح روز پایانی سفر، دره‎شهر را به سمت خرم‎آباد ترک کنید.

خرمآباد، مقصد نهایی این مسیر، مرکز استان لرستان است و به  سرزمین آبشارهای دیدنی شهرت دارد. درون شهر خرم‌آباد فلکالافلاک و پل شاپوری و همچنین دریاچه کیو را از دست ندهید. پیشنهاد ما این است که چشمانداز خرمآباد را شبهنگام از فراز بام خرمآباد تماشا کنید.

فلک الافلاک