رفتن به محتوای اصلی
مرنجاب پاییزی

مرنجاب پاییزی

کاشان، آران و بیدگل
1
تهران

تهران

شهر تهران پایتخت ایران است و در دامنه های جنوبی رشته کوه های البرز و در ارتفاع ۹۰۰ تا ۱۸۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد. تهران از شمال به نواحی کوهستانی و از جنوب به نواحی کویری منتهی شده و به دلیل وسعت و گستردگی آب وهوای آن در جنوب و شمال متفاوت است. نواحی شمالی دارای آب وهوای سرد و خشک و نواحی جنو
2
کاشان

کاشان

کاشان در شمال استان اصفهان و در میان دامنه کوه کرکس نطنز و دشت کویر قرار دارد. نواحی شمال و شرق کاشان را دشت کویر احاطه کرده است. این منطقه آب و هوایی گرم و بیابانی دارد.  شهرستان کاشان دارای چهار بخش«مرکزی»، «قمصر»، «برزک» و«نیاسر»، هفت شهر و نه دهستان است. کاشان به دارالمومنی
3
شهر زیرزمینی نوش آباد

شهر زیرزمینی نوش آباد

شهر زیرزمینی (اویی) یا اوئی شهر زیرزمینی تاریخی واقع در زیر بافت کنونی شهر نوش‌آباد از بخش مرکزی شهرستان آران و بیدگل است که در مجموعه تاریخی آب‌انبار چاله‌سی نوش‌آباد قرار دارد. این مجموعه قدمتی ۱۵۰۰ ساله داشته و به دوره ساسانیان (صدر اسلام) تا دوره صفوی مربوط می‌گردد. شهر زیرزمینی نوش
4
روستای ابیانه

روستای ابیانه

روستای ابیانه یکی از روستاهای منحصر به فرد ایران است؛ نقاط خوش منظره و خوش آب و هوا با موقعیت طبیعی مساعد که خانه‏ ها در آن تماماً بر روی دامنه ی کوه، در شمال رودخانه ی «برزرود» با معماری زیبا و دلنشین جای گرفته است. کوچه ی بن بست در ابیانه وجود ندارد و بافت ساختاری خانه های روستا

 

روز اول

با تمام شدن فصل گرما و شروع پاییز، هر چه که به پیش می‌رویم شهر کویری کاشان دلرباتر از همیشه می‌شود. آب و هوایی مطبوع که به شما این فرصت را می‌دهد ساعت‌ها در کوچه پس کوچه‌های شهر، خانه‌های قدیمی و بازار قدم بزنید و پیش از غروب راهی باغ فین شوید و یک روز کاشان‌گردی را در بهترین نقطه به پایان ببرید.

خانه طباطبایی‌ها، خانه عامری‌ها، خانه بروجردی‌ها، خانه عادل، خانه مرشدی، خانه تاج یا همان خانه هنرمندان کاشان و خانه عباسی‌ها از جمله دیدنی‌های کاشان هستند که حیف است تا اینجا بیایید و آن‌ها را نبینید. تعداد زیادی از خانه‌های قدیمی کاشان پس از مرمت و نوسازی، اکنون تبدیل به هتل یا اقامتگاه سنتی شده‌اند و یک شب به یادماندی را برای شما رقم می‌زنند.

خانه عامری ها

 

 

روز دوم

کاشان را بدرود گفته و راهی نوش‌آباد شوید. نوش‌آباد در سال‌های اخیر شهرت بسیاری پیدا کرده که دلیل اصلی آن، شهر زیرزمینی کشف‌شده در آن با نام شهر اویی است. برای بازدید از این اثر تاریخی، باید حداقل یک ساعتی وقت بگذارید و همراه با راهنمای شهر زیرزمینی با داستان‌ها و روایت‌های وی همراه شوید.

نوش آباد


پس از بازدید از شهر زیرزمینی، به سمت آران و بیدگل حرکت کرده و از آخرین فرصت برای خرید مایحتاج خود برای سفر به کویر استفاده کنید. از آران و بیدگل تا کویر مَرَنجاب یا به عبارت بهتر کاروانسرای مرنجاب، حدود 50 کیلومتر جاده خاکی مناسب در پیش دارید. البته باید بسیار مراقب باشید که از جاده اصلی خارج نشوید چرا که حاشیه جاده، پوشیده از رمل و شن‌های روان است و ممکن است خیلی سریع شما را گرفتار کند.

کویر مرنجاب

امکان اقامت در کاروانسرای مرنجاب وجود دارد اما در آخر هفته‌ها و تعطیلات نیاز به هماهنگی قبلی برای رزرو جا خواهید داشت.

از کاروانسرا می‌توان به سمت دریاچه نمک و جزیره سرگردان شترسواری کرد یا از قدم‌زدن در رمل‌ها لذت برد. تماشای سراب در دریاچه نمک و مشاهده شش ضلعی‌های نمکی در وسیع‌ترین دریاچه نمک مرکز ایران، تجربه منحصربه فردی را برای شما رقم خواهد زد.

در بازدید از این کویر زیبا، توجه به این نکته بسیار مهم است که کاروانسرای مرنجاب و کویر مجاور آن، در فاصله زیادی از شهرهای اطراف قرار گرفته‌اند و هیچ شهرداری یا دهیاری برای پاکسازی محیط وجود ندارد. به همین دلیل وظیفه تمام گردشگران است که تمام زباله‌های خود را به شهر بازگردانند.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.