ماجراجویی در تاریخ اسرارآمیز قزوین

ماجراجویی در تاریخ اسرارآمیز قزوین

سفر دو روزه به قزوین

 

 

روز اول؛ راز قلعه اسرارآمیز

شهر الموت

صبح پنجشنبه

اوان

تهران تا قزوین حدود 150 کیلومتر راه است و از اتوبان تهران-قزوین حدود دو ساعت در راه خواهید بود. بهتر است صبح خیلی زود از تهران حرکت کنید و روز اول را به گشت و گذار در منطقه زیبای «الموت»، بازدید از «قلعه حسن صباح» و قدم زدن کنار دریاچه جادویی «اوان»  بگذرانید. ورودی جاده الموت بعد از عوارضی قزوین است که با رد کردن عوارضی تابلوی منطقه الموت را خواهید دید. این جاده پرپیچ و خم و کوهستانی است، بنابراین با سرعت مناسب این مسیر را طی کنید تا هم خطر تصادف شما را تهدید نکند و هم از زیبایی این منطقه بکر نهایت لذت را ببرید. حدودا از آغاز جاده تا منطقه الموت حدود 100 کیلومتر است و بعد از عبور از این مسیر  به دریاچه بسیار زیبای اوان می‏‌رسید. دریاچه ای بسیار زیبا بالای کوه که چون معجزه ای زیبا و خارق العاده می‌‏ماند. آب این دریاچه از چشمه های کف دریاچه تامین می شود و دریاچه و اطرافش محل زندگی ماهی ها و حیوانات بسیار متنوعی است و از همین رو این منطقه شکار ممنوع است.

قلعه الموت

بعد از دیدن دریاچه و خوردن صبحانه‏‌ای مختصر(که بهتر است همراه خود برده باشید) در طبیعتی بکر و زیبا، راهی قلعه الموت یا قلعه حسن صباح شوید. کمتر از یک ربع ساعت به این قلعه اسرار آمیز می رسید، قلعه‌‏ای تاریخی در میان کوه‏‌های سر به فلک کشیده و بر بالای صخره ای با ارتفاع بیش از دوهزار متر از سطح دریا. قلعه در نقطه ای استراتژیک ساخته شده که از هر سو به پرتگاه می‏‌رسد و تنها یک مسیر برای رسیدن به آن وجود دارد که مسیری با پله‏‌های بسیار که البته این پله ها هم بعدا و برای آسودگی گردشگران ایجاد شده است.

این قلعه منسوب به حسن صباح بنیانگذار فرقه اسماعیلیون یا حشاشین است؛ گروهی که فعالیت‎های آن‏ها هنوز هم در هاله‏ ای از راز و ابهام قرار دارد. اگرچه بخش اعظمی از قلعه اکنون خراب شده و تنها بقایایی از آن باقی مانده اما رفتن به این کوهستان زیبا و دل دادن به تاریخ اعجاب برانگیز این منطقه خالی از لطف نیست.

بهتر است یک وعده ناهار را هم به همراه داشته باشید چون بعد از گشت و گذار در این منطقه حسابی خسته و گرسنه اید و تا رسیدن به اولین رستوران مسیر زیادی را در راه هستید.

بعد از بازگشت به قزوین تقریبا ساعت بازدید همه اماکن تاریخی به پایان رسیده است، بنابراین می‎توانید با رسیدن به قزوین به محل اقامت خود که می تواند یکی از هتل ها یا مسافرخانههای شهر باشد، بروید و بعد از خستگی در کردن به «خیابان خیام» در مرکز شهر بروید. خیابان شلوغی که مغازه هایش تا دیر وقت باز هستند و بنابراین شما می‎توانید از زندگی شبانه این منطقه لذت برید. برای شام هم می توانید به رستوران‎هایاین شهر بروید و غذاهای سنتی قزوین مثل قیمه نثار(این غذا با پلو و گوشت گوسفند تهیه و با خلال پسته، بادام، پوست پرتقال و زعفران تزئین می شود)، شیرین پلو و کوکو شیرین را میل کنید.

 

 

روز دوم؛ گشت و گذار در پایتخت خوشنویسی ایران

جمعه صبح

حمام قجر

بهتر است جمعه صبح زود بیدار شوید تا شانس چشیدن حلیم قزوین را از دست ندهید، این حلیم طعم و عطری ممتاز و منحصر به فرد دارد که حتما باید آن را بچشید تا سفر شما به قزوین تکمیل شود.

 محله عبید زاکانی یکی از قدیمی ترین محلات قزوین است که کوچه های تنگ و تاریک و خانه های قدیمی دارد و یکی از مهم‌ترین و محبوب ترین اماکن تاریخی قزوین یعنی «حمام قجر» در این محله قرار دارد. این حمام که در دوره صفویه ساخته شده یکی از بزرگترین حمام های ایران است که حالا بدل به موزه مردم شناسی قزوین هم شده است.

بعد از بازدید از حمام بهتر است راهی «حسینه امینی‎ها» شوید، خانه‌‏ای اشرافی و بسیار بزرگ که اکنون وقف و بدل به حسینیه شده است؛ این خانه معماری بسیار زیبای و سه تالار موازی یکدیگر دارد که همه با ارسی‏های زیبا با شیشه‏‌های رنگی از هم جدا شده‏‌ان. خانه زیرزمین بزرگی هم دارد که محل اقامت تابستانه اهالی خانه بود و یکی از جالب‌ترین نکات درباره این خانه وجود دالانی با سقف کوتاه در زیرزمین است که به خدمتکاران این امکان را می داده که بدون مزاحمت برای اهالی خانه، در خانه رفت و آمد و به امورات خانه رسیدگی کنند.

 

چهلستون

مقصد بعدی شما می‏تواند «عمارت چهلستون» باشد، عمارتی صفوی که چهلستون اصفهان سال‌ها بعد بر اساس آن ساخته شده و دو طبقه دارد که با نقاشی های بسیاز زیبا تزئین شده و حالا بدل به موزه خوشنویسی قزوین شده است. با دیدن این موزه می‌توانید دریابید که چرا قزوین را پایتخت خوشنویسی ایران می‏‌نامند و بسیاری از هنرمندان خوشنویسی کشور از این شهر اصیل برخواسته اند.

‎بازدید از «کلیسای کانتور» که کوچکترین کلیسای ارتودوکسی ایران است، وقت زیادی از شما نمی‌گیرد، می‌توانید از «آب انبار سردار بزرک» دیدن کنید؛ آب انباری که زمانی آب بخشی از این شهر تاریخی را تامین می کرده است.

مقصد بعدی شما می‌تواند، «خیابان سپه»  باشد؛ خیابانی که نخستین خیابان طراحی شده ایران است که شاه طهماسب صفوی آن را احداث کرده و نامش یعنی «خیابان» را از محله ای در هرات که زمانی محل زندگی او بوده گرفته است. این خیابان زیبا اکنون سنگفرش شده و با رفتن به این خیابان می توانید از «مسجد جامع یا مسجد عتیق» که بنای بسیار زیبایی است و بر بقایای یک آتشکده ساسانی ساخته شده، دیدن کنید. این مسجد زیبا معماری حیرت انگیز و کاشی‏کاری‌ها و آجرهای بسیار دلربا دارد.

احتمالا حالا دیگر حسابی خسته‏ و گرسنه‌‏اید، ناهار را می‏‌توانید میل کرده و بعد از صرف ناهار راهی بازار شوید؛ البته بازار جمعه‌‏ها نیمه تعطیل است؛ اما گشت و گذار در بازار و دیدن حجره‎های بزرگ و کوچک و گشتن در  مکان‌هایی چون بازار فرش، «کاروانسرای هندوها»، و «سراهای سعدالسلطنه» را از دست ندهید. 

قزوین هنوز چندین مکان تاریخی دیگر دارد که به نظر می‏‌رسد دیدن همه آنها در یک سفر خسته کننده باشد بنابراین بهتر است آن ها را بهانه ای کنید برای بازگشت به این شهر تاریخی و زیبا، و اگر هم زمان برای ماندن در این شهر زیبا دارید، حتما سری به بوستان جنگلی «باراجین» در 2 کیلومتری شمال شهر «قزوین» بزنید. باراجین بخش­ های مختلفی مثل پارک رباتیک، سینمای تابستانه، زمین چمن، راه دوچرخه سواری، شهربازی، آلاچیق‌های گردشگری، بازیگاه کودک، قهوه ­خانه، رستوران و سورتمه، دهکده طبیعت دارد که می توانید به راحتی یک روز تعطیل لذتبخش را در آنجا تجربه کنید. منطقه  باراجین چندین روستا دارد که از آغاز آزادراه قزوین-زنجان و تا دامنه‌های البرز غربی گسترش می‌یابد.

باراجین

از قزوین دست خالی برنگردید، انواع شیرینی های قزوین چون باقلوا پیج، نان نازک، نان چایی، نان چرخی، نان قندی، پادرازی، باقلوا لوزی، نان برنجی را تهیه کنید. این شیرینی ها سفر شما را به یادماندنی تر هم خواهند کرد.


افزودن دیدگاه جدید