رفتن به محتوای اصلی
شهرستانک و کاخ ناصری

شهرستانک و کاخ ناصری

رسیدن به مقصد امروز ما از طریق یکی از زیباترین جاده‌های ایران ممکن می‌شود: جاده چالوس. جاده‌ای که شهر کرج را در نزدیکی پایتخت به شهر چالوس در ساحل دریای کاسپین متصل می‌کند. جاده چالوس پر از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی است که هر کدام از آن‌ها می‌تواند یک سفر یک روزه را شکل دهد.

جاده چالوس

پس از خروج از شهر کرج، به موازات رودخانه کرج و در یکی از باغات باصفا و دیدنی حاشیه رودخانه، صبحانه را میل کنید و با رسیدن به دریاچه سد امیرکبیر یا همان سد کرج، عکسی به یادگار بگیرید.

سد کرجسد امیرکبیر

بعد از سد کرج، به پلِ خواب می‌رسید که معمولا سنگنوردان، بر روی دیواره طبیعی آن مشغول تمرین هستند. با عبور از آسارا و دَردِه و پیش از رسیدن به گرماب، تابلوی بزرگی در سمت راست جاده شما را به سمت روستای شهرستانک راهنمایی می‌کند.

شاید برایتان جالب باشد که اتوبان تهران چالوس که سال‌های زیادی از شروع ساخت آن می‌گذرد از نزدیکی شهرستانک می‌شود و شما می‌توانید آثاری از آن را ببینید. از سر دو راهی شهرستانک تا خود روستا حدود 10 کیلومتر فاصله است که از روستاهای سَرَک و شلنک عبور می‌کند. این جاده کوهستانی تا خود روستا، آسفالته و باکیفیت است و به راحتی با سواری هم می‌توانید از آن عبور کنید.

بهترین محل برای پارک ماشین، آخرین خروجی روستا است که به سمت پارکینگ بزرگ ورودی روستا می‌رود. با خیال راحت ماشین را اینجا پارک کنید و آماده یک روستاگردی جذاب شوید. شهرستانک از آن دسته روستاهای طولانی است که می‌توان در کوچه‌باغ‌های آن قدم زد و هیچ وقت به انتها نرسید!

از ابتدای روستا تا محل کاخ ناصری نزدیک به 6 کیلومتر راه است. حال اگر از نزدیک‌ترین خروجی وارد روستا شده باشید، فاصله کمتری در پیش دارید. در هر صورت راه زیاد است و باید کفش و لباس مناسب به همراه داشته باشید.

پاییز رنگارنگ شهرستانک بسیار معروف است. دلیل آن، همین درختان و باغات طول مسیر است که در این فصل رنگ به رنگ می‌شوند و جلوه‌ای متفاوت به آن می‌دهند. با رسیدن به کاخ ناصری و بازدید از تفرجگاه تابستانی ناصرالدین شاه قاجار، آبی از چشمه بنوشید و اگر هنوز خسته نشدید، مسیر را تا چشمه گله گیله، که چشمه‌ای بسیار پرآب و سرد در بالادست کاخ است، ادامه دهید.

کاخ ناصری شهرستانک

 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.