رفتن به محتوای اصلی
شمال از شمال‎غربی

شمال از شمال‎غربی

از سردشت به ماکو
1
سردشت

سردشت

سردشت در جنوب استان آذربایجان غربی واقع شده است، اما اکثریت مردم آن کرد هستند و به زبان کردی سخن می‌گویند. سردشت از شهرهای مرزی به‌شمار می‌رود و با کردستان عراق ۱۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد. این شهر از جنوب با استان کردستان هم‌مرز است و با شهر بانه حدود یک ساعت و نیم ف
2
خوی

خوی

خوی در شمال غربی استان آذربایجان غربی، در دشتی وسیع در مرز ترکیه، در ارتفاع 1130 متری از سطح دریا واقع شده است. شهر خوی 135 متر پایین‌تر از سطح دریاچه ارومیه قرار دارد. آب و هوای این شهر در تابستان گرم و در زمستان بسیار سرد است. شهرستان خوی دارای چهار بخش «ایواوغلی»، «مرکزی»، «قطور» و «صفا
3
ماکو

ماکو

شهر ماکو در شمال شرقی استان آذربایجان غربی قرار دارد. این شهر از موقعیت جغرافیایی و طبیعی ویژه‌ای برخوردار است. ماکو در ارتفاع 1311متری از سطح دریا در دره ای بنا شده كه رودخانه زنگمار از آن می گذرد و شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسيم می ‌کند. این شهر از شمال به رود قره سو و كشور تركي

 

روز اول

سفر به سمت منتهی‎الیه شمال غربی ایران از «سردشت» آغاز میشود. شهری که نامش به عنوان یکی از شهرهایی که در آن غیر نظامیان هدف حملات شیمیایی قرار گرفتند، در سطح جهان مطرح است. پس اگر در این شهر خیابانی با نام هیروشیما دیدید، تعجب نکنید. چرا که در این شهر ژاپنی هم خیابانی به اسم سردشت نام‎گذاری شده است.

با این‎که سردشت خاطره روزهای سخت را به همراه دارد، اما طبیعت بکر آن همواره مورد توجه اهالی سفر بوده است. آبشار شلماش و همچنین رودخانه زاب از جمله جاذبه‎های طبیعی زیبای سردشت به شمار می‎روند و گرمابه بیستون، میراث قاجاری در دل سردشت هم از جمله آثار تاریخی این شهر است.

سردشت را به سمت اشنویه ترک می‎کنیم. اشنویه شهر عجیبی است که در مجاورت مرز سه کشور قرار دارد: ایران، ترکیه و عراق. این شهر به داشتن باغ‎های گیلاس مشهور است. ییلاقهای اشنویه نیز نزد گردشگران از شهرت زیادی برخوردارند. ناگفته نماند که در جاده اشنویه به ارومیه، چشمه‎های آبگرم زیادی هم به چشم میخورند.

 

روز دوم

با اقامت شبانه در اشنویه، صبح روز دوم سفر رهسپار ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی شوید.

بدون شک ارومیه را با نام دریاچه زیبایش می‎شناسید که این‎روزها حال و روز خوشی ندارد. همچنین در داخل شهر ارومیه، جاذبه‎های دیدنی فراوانی از جمله عمارت شهربانی، عمارت سه گنبد، موزه ارومیه، یخچال ۹ پله، پل باراندوز، کاروان‌سرای ارومیه، بازار قدیم ارومیه و گرمابه آخوند اشاره کرد که دیدن تمامی آن‎ها دست کم به یک روز زمان احتیاج دارد. می‎توانید شب‎هنگام سری هم به «بند ارومیه» بزنید و از غذاهای لذیذی که آن‎جا به فروش می‎رسد، لذت ببرید. خود را آماده کنید تا صبح فردا عازم خوی شوید.

 

روز سوم

شهر خوی و مرز رازی یکی از گذرگاه‎های پر رفت و آمد در مرز ترکیه به شمار می‎رود. همچنین خوی با نام شمس تبریزی آوازه پیدا کرده است. جالب است بدانید خوی با شهرهایی مثل قونیه در ترکیه و همچنین وایک و جرموک در ارمنستان پیوند خواهرخواندگی دارد. فراموش نکنید تا با یک شب اقامت در این شهرستان، آثاری از جمله مزار پوریای ولی را از نزدیک ببینید.

 

روز چهارم

صبح روز چهارم، حرکت به سمت مقصد سفر، یعنی ماکو آغاز می‎شود. این شهر در دره‎ای واقع شده که رودخانه‎ای به نام «زنگمار» هم از میانه آن می‎گذرد. بلافاصله پس از رسیدن به ماکو می‎توانید به سراغ دیدنی‎های آن بروید. «کلیسای زور زور» و «سنگ‌های بازالتی قرمزلیخ» در اطراف این شهر و همچنین کاخ «باغچه جوق» و کلیسای ننه مریم که در شمال این شهر قرار دارند، از جمله دیدنی‎های ماکو به شمار می‎روند که نباید فراموششان کرد.

 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.