رفتن به محتوای اصلی
سفری هیجان انگیز روی سه خط طلا

سفری هیجان انگیز روی سه خط طلا

قطار گردشگری سواد کوه

تور یک روزه قطار گردشگری سوادکوه

قطار گردشگری سوادکوه در واقع اولین قطار برنامه ای گردشگری شرکت حمل و نقل ریلی رجا است که در مسیر ایستگاه راه آهن تهران تا ایستگاه راه آهن سوادکوه حرکت می کند. به دلیل شرایط خاص و متفاوت اقلیمی این مسیر، فرصتی برای علاقه مندان به تماشای طبیعت مهیا شده است تا علاوه بر رویارویی با جذابیت های طبیعی با تاریخچه ساخت راه آهن در ایران نیز آشنا شوند. ایستگاه هایی که قطار در طول مسیر در آنها توقف دارد عبارتند از: بنكوه (استان سمنان)، سيمين دشت(مسير برگشت) (استان تهران)، فیروزکوه(روی نقشه سیاسی استان تهران/ نقشه ریلی استان مازندران)، روستاي شوراب (استان مازندران)، پل ورسك (استان مازندران)، سوادكوه (استان مازندران). سازمان قطار مورد استفاده در این مسیر اتوبوسی سالنی-صندلی (ریل باس) می باشد. 
ساعت حرکت این تور گردشگری ریلی 7:15، رسیدن به ایستگاه سواد کوه ساعت 15:25و ایستگاه تهران در پایان سفر 21:15 است.
(شایان ذکر است که ساعات مذکور در هر سیر می تواند کمی متفاوت باشد).

 


پس ازحرکت از ایستگاه راه آهن تهران، از گردشگران با صبحانه اي کامل پذيرايي مي شود نخستین توقفگاه یکی از مهمترین ایستگاه های مسیر شمال یعنی ایستگاه بن کوه است که در این ایستگاه درباره تاسیسات به جا مانده از سالهای طلایی راهآهن که اکنون با قدمتی بیش از هشتاد سال به برگی از تاریخ مبدل گشته است توضیحات مفصلی ارائه می شود. سپس سفر با گذر از حبله رود و دره زیبای آن و عبور از باغات میوه سیمین دشت و زرین دشت و  توقفی کوتاه در ایستگاه فیروزکوه به سمت شمال ادامه میابد.

 

توقف بعدی در روستای شوراب جهت بازدید و آشنایی با تاریخچه پل شوراب، از ساخته های مهندسان ایتالیایی و حضور در بازارچه محلی روستاست که با برقراری قطار گردشگری شکل گرفته است و  امکان خرید محصولات محلی از اهالی روستا در این بازارچه فراهم گشته است. 


در ادامه مسیر با رسیدن به مشهورترین سازه های راه آهن شمال مانند پل ورسک و سه خط طلا که نقطه اوج راهآهن شمال نیز به شمار می آیند، عظمت و پیچیدگی کار ساخت راهآهن ایران با  توقف قطار بر روی آنها، روایات مستند و دقیق از تاریخ ساخت و مشکلات فنی آنها، ارائه می گردد. 

سپس با رسیدن به ایستگاه ورسک، قطار جهت قرار دادن فرصتی طلایی در اختیار گردشگران برای گرفتن عکس یادگاری با نمایی دیدنی از پل ورسک توقف خواهد داشت.
بعد از آن با حرکت به سمت سوادکوه ضمن صرف ناهار در قطار، دیگر جاذبه های مسیر معرفی خواهند شد و در خصوص آنها اطلاعات منحصر به فردی ارائه خواهد شد. در ایستگاه سوادکوه که آخرین ایستگاه مسیر رفت به شمار می آید، طی یک پیاده روی سبک از بلندترین پل دره ای مسیر شمال بازدید می شود. 


در مسیر برگشت به سمت تهران با توقفی کوتاه در ایستگاه سیمین دشت ضمن پیاده روی،  پذیرایی عصرانه صورت می گیرد و  قطار مجدد به سمت تهران مسیر را در پیش می گیرد که در طول مسیر با اجرای یک بازی مفرح گروهی، یک روز  با خاطراتی رنگارنگ از سفری متفاوت به پایان میرسد. آنچه واضح است این است که سفر با قطار گردشگری سواد کوه، سفر به منظور لذت بردن از زیبایی های مسیر است و هدف نهایی فقط رسیدن به مقصد نیست بلکه تمرینی ست جهت گام برداشتن در مسیر توسعه پایدار و سفرهای کم شتاب.


برنامه حركت:
پنجشنبه ها
مسير: تهران - سوادكوه - تهران
ساعت حركت از تهران7:15 صبح 
توقف ها: بنكوه، سيمين دشت(مسير برگشت)، فیروزکوه، روستاي شوراب، پل ورسك، سوادكوه
ساعت رسيدن به تهران: 21:15 


 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.