زمستانِ بهاریِ چابهار

زمستانِ بهاریِ چابهار

چابهار

 

روز اول

مقصد این سفر، بزرگ‌ترین بندر اقیانوسی ایران است که بدون واسطه به آب‌های آزاد راه دارد. در جنوبی‌ترین نقطه استان پهناور سیستان و بلوچستان، جایی که خشکی به دریا می‌رسد شهری متفاوت با همه جای ایران میزبان شماست: چابهار.

ساده‌ترین روش برای رسیدن به چابهار از مرکز ایران، راه هوایی است. پروازهایی از تهران، مشهد، بندرعباس و زاهدان به مقصد چابهار و برعکس وجود دارد که در کمترین زمان ممکن شما را به دورترین بندر ایران می‌رساند! اگر اهل ماجراجویی بیشتر هستید و فرصت کافی دارید می‌توانید از قطار استفاده کنید اما از آن‌جا که راه‌آهن سراسری هنوز به چابهار نرسیده است می‌توانید خود را به زاهدان یا بندرعباس برسانید و از آن‌جا با خودرو به چابهار بیایید. اگر به سفر با خودروی شخصی اعتیاد دارید، خوب است بدانید هر دو قطار بندرعباس و زاهدان امکان حمل خودروی شخصی را دارند و بدین ترتیب بخش زیادی از مسیر را بدون خستگی و مخاطرات راه سپری کنید.

با رسیدن به چابهار حتما سری به بازار محلی چابهار بزنید. مردم شهر مایحتاج خود را در این بازار که در وسط شهر و در دل زندگی مردم واقع شده است، می‌خرند. گویا این بازار در روزهای اول توسط مادربزرگ‌ها و زنان دست‌فروش شکل گرفته بوده که به همین دلیل به آن بازار مادربزرگ‌ها یا بَلوک بازار هم می‌گویند. به معنای واقعی کلمه از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در بلک بازار پیدا می‌شود. اما جذاب‌ترین قسمت آن انواع پارچه و ادویه است که به عنوان سوغاتی می‌توانید به همراه بیاورید.

بعد از صرف یک غذای محلی پر ادویه و تند و تیز، راهی روستای تیس شوید تا سفری در تاریخ داشته باشید. آرامگاه سید غلام‌رسول، مسجد تیس، غارهای سه‌گانه تیس که با نام بان‌مِسیتی معروف هستند و قلعه پرتغالی‌ها از اصلی‌ترین جاذبه‌های تیس هستند که در فاصله کمی از یکدیگر واقع شده‌اند.

 

روز دوم

هر چند گشت و گذار در شهر چابهار و معاشرت با مردم دوست‌داشتنی این شهر شما را سیر نمی‌کند اما برای دیدن جاذبه‌ها پیشنهاد می‌کنیم امروز از شهر خارج شوید و برای روز اول به سراغ گل‌فشان بندر تَنگ بروید. این گل‌فشان در مسیر چابهار به بندرعباس قرار گرفته و حدود 110کیلومتر از چابهار فاصله دارد. بر سر راه سری هم به کنارک بزنید و در اسکله ماهی‌گیری با بخشی از فرآیند صیادی سنتی مردم منطقه آشنا شوید.

بعد از بازدید از گل‌فشان می‌توانید به بازدید یکی از خاص‌ترین مناظر طبیعی ایران در ساحل روستای دَرَک بروید. جایی که محل تلاقی شن‌های روان با اقیانوس است. فاصله زمانی بندر تنگ تا درک حدود یک ساعت است.

 

روز سوم

امروز از چابهار به سمت شرق حرکت می‌کنید و مقصد نهایی خلیج گواتر در مرزی‌ترین نقطه ایران با پاکستان است. اما در این مسیر تالاب لیپار یا تالاب صورتی، ساحل صخره‌ای و ساحل ماسه‌ای، کوه‌های مینیاتوری یا مریخی، پسابندر و بِریس شما را شگفت‌زذه می‌کند و در نهایت با قایق سواری در خلیج گواتر و گشتی دریایی در جنگل حرا، پرنده‌نگری را با بومیان تجربه کنید. برای این که سر فرصت به همه این گشت‌ها برسید صبح زود حرکت کنید و پیش‌بینی اقامت امشب را هم در چابهار بکنید که با خیال راحت به همه چیز برسید.

هتل‌های خوبی در چابهار احداث شده است و در عین حال می‌توانید اقامت در خانه‌های بوم‌گردی را با مردم محلی تجربه کنید.


افزودن دیدگاه جدید